Bankacılık

Anlık Para Transferi FAST 7/24 Nedir ?

Fast para Transferi haftanın  günü 7/24 farklı bankalara ve kendi bankalarınız arasında yapıla bilen yeni nesil para transferidir.

  1. FAST Transfer limiti ne kadar?
  2. FAST sistemini nasıl kullanabilirim?
  3. Göndereceğim ücrette üst limit ?
  4. FAST ile Telefon numarasına gönderim yapabilir miyim?
  5. FAST ile EFT’nin arasındaki farklar nelerdir?

 

-FAST transfer limiti ne kadar;

FAST para transferi sistemi 8.01.2021’de yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla ilk olarak 50 lira limitli olarak başlamıştı. FAST sisteminde üst işlem limiti bir süreliğine sonra 1000 TL’ye, hemen ardından 2 bin TL’ye yükseltilmişti. FAST limiti 21 Şubat 2022 itibarıyla bu sefer 5 bin TL’ye çıkartıldı.

-FAST Sistemini nasıl kullanabilirim;

FAST Sistemine göre üye finansal kuruluşunuzun mobil veya internet bankacılıkları uygulamalarına giriş yaparak 7×24 FAST ödemesi gönderebilirsiniz. Ödeme talimat bilgilerini girerken alıcının hesap bilgilerini (adı soyadı ve IBAN bilgilerini ) kullanabileceğiniz gibi, Eğer var ise sisteme kayıtlı kolay adresine de işlem yapabilirsiniz. Ödeme işlemleriniz, işlem yaptıktan kısa bir süre içinde transfer işleminiz gerçekleşecektir.

-Göndereceğiniz ücrette üst limit olacak mı;

FAST sisteminde ilk başlarda güvenlik sebebi ile bir üst limit belirtilmiştir. 8 Ocak 2021’de ödemelerinizin üst limiti 50 TL olacak şekilde işleme alınmıştır, 29 Ocak 2021 tarihinde ise işlem üst limiti 1000 TL’ye kadar çıkartılmıştır. Halihazırda 1.000 TL olan işlem tutar limiti şuan için 5000 Tl dir.

– FAST işlem ile telefon numarasına gönderim yapabilir miyim;

FAST işlemi ile karşı tarafın sisteme kayıtlı telefon numarası ve T.C kimlik numarası sisteme kayıtlı ise gönderimi saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz.

-FAST ile EFT arasındaki fark;

EFT Sistemi ile bankalarınızdaki hesaplar arasında para transferlerini hemen gerçekleşmiş olsa bile bankalarınız parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü bulunmamaktadır. Bu sebeple ödemelerin hesaplara yansıtılması daha uzun vakit sürebiliyor. EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışmaktadır.

EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapma zorunluluğu da bulunmamaktadır. FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top