Ekonomi

Baklava Bayiliği Nasıl Alınır Kaç Para Kazanılır?

Kendi işinizi kurarak tercih ettiğiniz bir sektörde gelişmek ister misiniz? Cevabınız evetse makalemizi okumayı devam etmelisiniz. Esnaflık yapmak isteyen kişi zihninde birçok hesap kitap yapar. Acaba dükkânımı nasıl açabilirim? Ne kadar maliyet gerektirir? Bayilik almalı mıyım? Doğal olarak daha fazla stres altına girmeden çalışmak ister. Bu yüzden kurumsal firmalarla çalışmak ister. Kurumsal firmalarla çalışmak esnafa her zaman daha fazla güven vermektedir. Bu açıdan en önemli aşama iyi bir firmadan bayilik almaktır. Ve bu şekilde gelişip, büyümektir.

Günümüzde revaçta olan firmaların temelini araştırdığımızda aslında kuruluşları küçük esnaf grupları olarak kurulduklarını unutmayın! Firmalar zamanla kendilerini geliştirip kendi bünyelerine dâhil farklı şehirlere bayilik açma imkânı vermişlerdir. Kendi baklava dükkânınızı açmak ve siz de bu işten ekmek mi yemek istiyorsunuz? Korkmayın! Risk alın ve siz de kendinizi tanıtın.

 

Bayilik Almak Avantaj Sağlar Mı?

Kendi işyerini açan esnaf grupları genellikle bir firmanın bayiliğini alırlar. Çünkü firma bayiliğini alan işletmeye büyük avantaj sağlar. Güvenli bir şekilde işletmenin açılmasına destek olur. Ürünlerin güvenli ve kolay şekilde teminini sağlar. Esnaf ürünlerle ilgili bir sıkıntı yaşadığında en azında karşısında bir muhatap bulur. Bayilik aldığınız firmalardan bazıları uluslararası sertifikaya bile sahiptir. Bu da işletmenizin daha kısa sürede tanınmasını sağlayabilmektedir.

Birçok firma farklı sektörde bayilik vermektedir. Siz de baklava sektöründe bayilik açmak istiyorsanız bu alanda hizmet veren birçok şirket bulunmaktadır. Bu firmalarla iletişime geçin. Sizin için en avantajlı firma hangisiyse onunla anlaşın. Ve çalışmaya başlayın.

 

Baklava Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Baklava dükkânı açmak ve bu sektörden para kazanmak isteyenlerin araştırdıkları konuların başında acaba hangi firmadan bayilik almalıyım?  Evet, bayilik almak işletme açısından daha güvenilirdir. Her sektörde olduğu gibi baklava sektöründe de bayilik veren birçok firma vardır.

Baklava sektöründe şöhret kazanan bildiğiniz üzere iki ilimiz vardır. Şanlıurfa ve Gaziantep. Bu illerdeki firmalar neredeyse Türkiye ‘ nin her şehrine bayilik vermektedirler. Siz kendi şartlarınıza en uygun baklava firması ile anlaşıp o firmanın işletmesini açabilirsiniz. Bu firmalardan bazıları şunlardır:

 • Urfa Yörem Baklavaları
 • Urfa Hacı oğlu Baklavaları
 • Gaziantep Hacı Bey Baklavaları
 • Şemsettin Devteyşti Baklavaları
 • Güllü oğlu Baklavaları
 • Baklava noktası
 • Hamido Baklavaları
 • Zeyrek oğlu Baklavaları
 • Tosun Paşa Baklavaları
 • Nacaroğlu Baklavaları
 • Hacı Mehmet Baklavaları
 • Hacı Sayid Baklavaları
 • Değirmenci oğlu Baklavaları

Gibi bu alanda hizmet veren pek çok firma vardır. Hepsinin bayilik vermede farklı şartları bulunsa da bayilik almada bazı temel şartları bulunmaktadır.

Bakava Bayiliği Almada Gerekli Şartlar

Baklava yurdumuzun her yerinde tercih edilen şerbetli tatlıların başında gelir. Özellikle bayram düğün, nişan, açılış gibi organizasyonlarda çok fazla tüketilir.  Bu yüzden tatlı sektöründe hizmet vermek isteyenler genellikle baklava bayiliği almak isterler. Her firmanın bayilik vermede kendilerine has özellikleri bulunabilir. Fakat bu sektörde kendinizi geliştirmek ve adınızı duyurmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

 • Fiziki şartların uygun olması gerekmektedir. Yani açmak istediğiniz baklava dükkânınız şehrinizin en işlek caddeleri ya da sokaklarında bulunan mekânlar olmalıdır.
 • İnsan ilişkilerinde başarılı bir karakter olmalısınız. Bir girişimciden beklenilen öncelikle insan ilişkilerinde başarılı olmalısınız. Yani ticari misyonda güler yüzlü, tatlı dilli ve liderlik vasıflarınızda iyi olmalı. Bu şekilde hem kendi işletmenize hem de bayiliğini almış olduğunuz firmaya değer katabilirsiniz.
 • Bayilik veren firmalar genellikle kiralanan mekânın dış cephesinde kendilerine ait tabelaların kullanılmasını isterler.

Bayilik Almak İstiyorum Ne Kadar Sermayem Olmalı?

Bayilik alarak dükkân açmak istiyorsanız girişimcinin belirli bir sermaye birikimine sahip olması gerekmektedir. Orta düzeyde bir işletme açacaksanız bile en az bir 50.000 gözden çıkarmalısınız.

Bazı firmalar bayilik vermede ise iyi bir birikiminizin olmasını özellikle isteyebilirler. İşletme açabilmeniz için böyle bir şart da isteyebilirler. Özellikle çok fazla tutulan, revaçta olan firmalar bu şartı sunarlar. Bu firmalarla bayilik sözleşmesi imzaladığınızda firma kendisi mekânın iç tasarımını yapar. Bayilik verdiği tüm şehirlerdeki işletmeler ile benzer iç tasarımı oluşturmayı hedefler.

Böyle firmalardan bayilik aldığınızda tuttuğunuz mekânlarda tasarlanan duruma göre metrekare başına yaklaşık 4000-4500 TL harcama yapmanız gerekebilir. Böyle bir durumda genel maliyet açısından bakarsak en az 200.000-600.000 arasında bir birikiminiz olması gerekmektedir.

 

Baklava Satarak Ne Kadar Kazanabilirim?

Baklava işinden para kazanmak istiyorsanız bahsettiğimiz üzere ilk temel özellik işlek bir yerde bayiliğinizi açmak. Baklava alanında kendini kanıtlamış, lezzeti güvenilir firmalarla çalışmak. Sağlık ve lezzet açısından baklavalar anlaştığınız şirket tarafından günlük taze olarak gönderilmeli. Malzeme açısından bol olmalı. Antepfıstıklı ise fıstığı bol ve iri taneli olmalıdır. Elinize aldığınızda malzemesini görebilmelisiniz. Aynı şekilde cevizli ise kullanılan ceviz iri taneli olmalıdır. Kullanılan malzemenin çok olması kalitenizi ve müşteri potansiyelinizi artıracaktır.

Gerisinde iş tamamen size kalmış. İnsanlarla iletişiminizde güler yüzlülüğünüz ile satışınız artar. Bu işten kara geçersiniz. Sizin performansız satışlarınızı belirleyecektir. Yani ne kadar fazla satış o kadar fazla kazanç.

Kullanılan malzeme kaliteli ve gözle görülecek şekilde bol olmalıdır

Baklava satışlarında karı getiren güler yüzlü hizmettir.

 

 

 

 

 • Urfa H

 

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top