Bankacılık

BANKACILIK VE E-DEVLET

BANKACILIK VE E-DEVLET

İnternet her alanda işlemlerimizi kolaylaştırdığı gibi farklı araçları da bir araya getirerek bizlere ekstra kolaylıklar sağlamaktadır.

E-devlet sistemi üzerinde birçok veriye ulaşma imkânı sağlanabilmektedir. Gün geçtikçe yenilenen sistem ile birçok güncel veriyi takip etme imkânı sunmakta, önceden sadece resmi kurumlara gidilerek yapılan işlemlerin bireysel e-devlet hesabıyla gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Bankacılık işlemleri de e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir.

İnternet Bankacılığı ile e-Devlete Giriş

e-devlete giriş için T.C. kimlik numaramız ve şifre gerekmektedir. Şifreler kişiye özeldir ve PTT’den bizzat alınmalıdır. Normal şartlarda şifresiz giriş imkânı yoktur ama internet bankacılığı kullanıyorsanız şanslısınız çünkü şifre olmadan aşağıdaki adımlarla giriş sağlayabilirsiniz.

-Turkiye.gov.tr ye girdiğinizde, “giriş yap” butonuna tıklayıp internet bankacılığıyla giriş seçin.

– İnternet şubesini kullandığınız bankayı seçin.

-İlk olarak internet şubenize yönlendiren işlem, gerekli giriş bilgilerinizi girdikten sonra sizi e-Devlet’e yönlendiriyor. Böylece şifresiz olarak e-Devlet hizmetlerinden yararlanmaya başlıyorsunuz.

Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Bankaları Sorgulama

-e-Devlet’e giriş sağladıktan sonra arama kısmına “Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama” yazarak aramanızı gerçekleştirin.

-Karşınıza çıkan ekrandan linke tıklayın.

-Çıkan linki takip ederek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz ve bu sayede hangi bankalarda hesabınız olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Döviz Kurları İnceleme

Her dakika içerisinde bile değişim sağlayan döviz kurlarında güvenilir verilere ulaşmak için E-devlet üzerinden sorgulama yaparak takip edebilirsiniz. Veriler Merkez Bankasından çekilir ve anlık olarak sisteme işleyeceğinden doğru bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu/4A Banka ve Adres Değişikliği

Bankaların emeklilere sunmuş olduğu avantajlarla 3 yılda bir emekli maaşını aldıkları bankayı değiştirme imkanları vardır. Bu değişikliği sağlamak için banka şubesine başvurmak gerekmektedir ama e-devlet üzerinden aşağıdaki yönergeleri izleyerek bankaya gitmeden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

-e-Devlet sisteminde 4A Banka ve Adres Değişikliği yazarak açılan linke tıklayın.

-Hangi bankaya geçmek istiyorsanız, o bankayı seçin.

-Bilgilerinizi güncelleyerek işlemi kaydedin.

Kredi Notunuzu E-Devletten Öğrenin

Kredi ihtiyacımız olduğunda bankalar kredi onayı vermeden önce bizi incelemeye alır ve kredi notumuzun yeterli olup olmadığını kontrol ederler. Kredi notunu tam olarak öğrenme sekte aşağıdaki adımlar bilgilendirici olabilir.

-e-Devlet’te “Risk Merkezi Raporu” yazıp gelen linke basın.

-Gelen menüden “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” tarafını seçerek başvur butonuna basın.

-Telefonunuza gelen şifre ile raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Bankalar için önemli olan bu faktörleri inceleyerek kredi onayı alıp alamayacağınızı değerlendirebilir ya da geçmiş dönem borçlarınızı görüntüleyerek kredi notunuzu yükseltmenin yollarını düşünebilirsiniz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top