Bankacılık

Bankadaki Paramı Kimler Görebilir?

Kişiler bankadaki hesaplarının görünmemesini isteyebilirler. Bankadaki paraların gizliliği ile ilgili birçok kişi bankadaki paramı kimler görebilir diye soru sorabilir. Bankadaki paranıza banka memuru isterse görebilir. Bunun yanı sıra da yasal yollardan Cumhuriyet savcılıkları banka hesaplarınızı inceleyebilir. Yine aynı şekilde vergi dairesi memurları vergi incelemeleri için banka hesaplarınızı görebilir. Bunun haricinde yasa olarak hiç kimse banka hesaplarınızı inceleyemez ve banka hesaplarınızı göremez. Bankadaki paranın kimler tarafından görebileceğini detaylı yazdık.

Banka Hesap Harekelerini Kimler Görebilir?

Banka hesap hareketlerini banka müşterisi ve banka yetkili şube personelleri ile banka genel merkez yetkilileri görebilir. Bunun yanı sıra savcılık talimatı ile adli birimler ve vergi incelemesi için vergi müfettişleri tarafından görülebilmektedir. Bunun dışındaki yetkisiz kişiler tarafından banka hesap hareketleri görülemez.

Banka hesaplarının gizliliği konusunda bankalarca müşterilere bazı güvenceler yazılı olarak sunulmaktadır.  Banka hesap cüzdanı kime aitse sadece o kişi hesaplarını görebilir. Birçok kişi yakın akraba olarak, eş, çocuk, anne-baba ya da kardeşlerin banka hesaplarını görebileceğini düşünüp endişeye kapılabilir.

Ama yasal olarak hiçbir şekilde banka hesabı dışarıdaki yetkisiz kişilerce kontrol edilemez ve banka hesap hareketleri incelenemez. Yani sizin hesabınıza giren-çıkan paralar görülmez.

 

Avukatlar banka hesaplarını görebilir mi?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de avukatların banka hesaplarını görüp göremeyeceğidir. Avukatlar aslında hem yetki olarak hem de yasal olarak kişilerin banka hesaplarını göremezler. Ama bazı banka avukatları banka memurları ile sözlü olarak iletişime geçerek kişilerin banka hesaplarını kontrol edebilirler. Bu kesinlikle yasal olmasa da pratikte Türkiye’de çokça yapılan uygulamalardan bir tanesidir.

Ama yasal anlamda hiçbir avukat sizin banka hesaplarınızı inceleyip göremez. Ama Cumhuriyet Savcıları ilgili birimleri gerekli yazılı talimatı vererek sizin banka hesaplarınızı inceletme imkanı olacaktır. Bunun için mahkeme kararı ve benzeri karar mekanizmaları için süre istense de hızlı bir şekilde banka hesaplarınız inceleme altına alınabilir.

Eşimin banka hesaplarını görebilir miyim?

Birçok eş diğer eşinden habersiz bir şekilde birikim yapabilmektedir ya da daha kötüsü eşinden habersiz bir şekilde ondan gizli para biriktirerek bunun farklı yollardan kullanabilmektedir. Eşler bu noktada bir şüphe düştüklerinde eşinin banka hesaplarını kontrol isteyebilirler. Her ne kadar karı koca olsa da yasal olarak birbirlerine banka hesaplarını kontrol edemezler yani banka hesaplarını göremezler.

Ancak eşim bir tanesi vefat ederse diğer eş vasilik belgesi ile beraber yani veraset ilamı ile beraber eşinin yani ölen kişinin banka hesaplarımı görebilir hatta bak hesaplardaki parayı çekebilir.

Banka hesabımı devlet görebilir mi?

Özellikle belge sorunu yaşayanlar en çok da banka hesabını devletin göremeyeceği konusudur. Kesinlikle devlet isterse bütün banka hesaplarınızı görebilir buna devletten kastımız şunlardır: vergi dairesi Denetmenlerin yeni vergi müfettişleri Cumhuriyet savcılıkları bunlar istenmesi durumunda gerekli başvurular ile beraber bankadan bütün banka hesaplarınızı ilgili bilgileri dökümanları alabilirler.

Bunlar için tabii hem bir vergi incelemesine takımınız ya da bir yasal süreç hukuki bir süreç geçmeniz gerekmektedir bunun haricinde hiçbir Cumhuriyet savcısı veya vergi denetmeni durduk yere banka hesaplarınızı kontrol etmez.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top