Ekonomi

Borç Para Veren Kuyumcular

Bankadan kredi çekemeyenler alternatif bir yöntem olarak borç para alma yöntemleri başvuru yapabilmektedirler. Türkiye’de en fazla borç para veren yerler kuyumculardır. Aslında faizle borç para vermeleri yasal değildir. Nasıl tefeciler borç para verirken yasal sorumlu bir işlem yapıyorsa kuyumcularda faizle borç para veriyorsa yasal olarak sıkıntılı bir işim vardır diyebiliriz; ama bazı kuyumcular yasal olarak yapmanın yolunu bulmuş ve altın satış yapmış gibi göstererek senetle borç para vermektedirler.

Kuyumcular nasıl borç para verir?

Kuyumcuların borç verme yöntemleri şu şekildedir: kişiler borç para vermek almak istediklerini beyan ederler ve kuyumcu başvuru yaparlar. sözleşme yaptıklarında sanki bir bilezik cumhuriyet altını çeyrek altın satıyormuş gibi yaparak kişi borçlandırılır.

Bu altınları da geri satın alma yöntemini nakit paraya çevrilir burada senetle altın alan kişiler hem alırken satarken zarar edip kuyumcularda hem olurken da satarken Kader derler bu işlemden dolayı birçok kuyumcu nakit para yani boşuna para verme işlemini kabul eder etmektedirler.

Sadece güven oluşturmanızı ve parayı geri ödeyeceğiz dair sağlam bir güvencek vermeniz durumunda herhangi bir kuyumcu sizlere elden borç para verme iyi kabul edecekler.

Kredi veren kuyumcular İstanbul

Son yıllarda kuyumcuların fazla da özellikle İstanbul’daki kapalı Çarşı kuyumcuları boğazları aynı bankalar gibi Kredi vermeye başladığını duyuyoruz. slında bu yöntem değildir. Eskiden bankerler ikrazat firmaları ve tefeciler senetle kredi ferik vatandaşların banka harici nakit ihtiyaçlarını karşılama yoluna gidiyorlardı yoktu ama bu çıkarılan yasalarla yasaklandı ve bankalar aracı faizle kredi verme tamamen ortadan kaldırılmış oldu.

Ama İstanbul’da bazı kuyumcular hayatından senetle kredi verdiğinde duyuyoruz ama bu yöntem ülkesine sahip olmadığını ve buna başvuru yapılması gerektiğini beyan ediyoruz ve bu yönden okuyucularımıza tekrar uyanmış oluyoruz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top