Bankacılık

Devlet Bankadaki Paraya El Koyar Mı?

Devletin bankadaki paraya el koyma yetkisi var mıdır? Devlet bankadaki paraya el koyar mı? Bu özellikle bankadaki parasının güvenliği ile ilgili endişe duyan kişilerin sordukları sorulardır. Gerçekten değişik zamanlarda devlet resmi olarak banka hesaplarına el koyduğu veya belli bir süre onlara böyle el koyduğu olmuştur. Ama bunu değişik durumların yasal nedenleri bulunmaktadır.

Şimdi hem yasal hem de diğer yönlerden devletin gerçekten bankalara banka hesaplarına el koyma yetkisi olup olmadığını ve hangi durumlarda devletin bankaları bankadaki paralara el koyabileceğiniz yazdık.

Devlet hangi durumlarda bankadaki paraya el koyar?

Devlet değişik zamanlarda banka paralarını el koyabilir. Böyle bir anayasal etkisi vardır. Çünkü devlet varlık anlamında bir sorun yaşadığında yer devlete karşı ciddi bir tehlike baş gösterdiğinde bir savaş savaş veya büyük bir dış savaş ile ilgili bir durum olduğunda devlet döneminde tekâlif-i milliye emirleri gidip bazı ağırlığı ve önemli tedbirler alabilir.

Bu sıkıyönetim veya olağanüstü dönemler için de geçerlidir yok da bu tür durumlarda devlet kendisine verilmiş olan anayasal yetki kullanarak belli bir güvence dahilinde bankadaki paraya el koyabilir. Özkaynakları için konacak olup daha sonra tekrar zaten bunu ödeyecektir.

Devletin bankaya bankadaki paraya el koyma yetkisi var mıdır?

Devletin bankadaki paraya belli şartlar altında el koyma etkisi vardır. Olağanüstü hal ve sıkıyönetim ve savaş durumu gibi durumlarda devlet belli limitler dahilinde ki paralara el koyabilir ve bunları değişik durumlarda kullanabilir. Sadece savaş sonrası ve olan durumlar geçirdiğinde bu falan faiziyle ve yasal gelirleri ile beraber tekrar hak sahiplerine iade ederler.

Yani olumsuz bir durum söz konusu olmaz sadece belli bir tek bir söz konusu olur. Biz bunları Cumhuriyet döneminde ilan eden tekalif-i milliye emirleri doğrultusunda yazdığımız için o noktada halkının herhangi bir manipülasyona sebep olmadan güvenle puanlarını bankada tutmalarını tavsiye ediyoruz herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz.

Devlet bankadaki dövize dolara Euro’ya el koyar mı

Özellikle doların hızlı yükselmesi sonrası TL’nin değer kaybetmesi durumunda her zaman sosyal alemde veya sosyal medyada devlet bankadaki dövize el koyacak ve döviz düşük kuru üzerinden otomatik olarak zorunlu olarak çevrilecektir şeklinde tartışmalar yapılmaktadır.

Bir tartışma konusu olsa da kesindir gerçeklik payı yoktur devlet bu şekilde dövize hemen bir şekilde el koyma gibi durum söz konusu değildir. Çünkü devletin en önemli bir tanesi bu devlet olması ve yatırımcılar güvenmemesi net nokta yatırımcıların Türkiye’de tutulması için döviz rezervlerini sağlamaları gerekmektedir bu anlamda devletin düz dolar Euro’ya el koyma gibi bir durum söz konusu olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top