Bankacılık

DOĞRU KREDİ KARTI KULLANIMI

DOĞRU KREDİ KARTI KULLANIMI

Kredi kartı günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve bir çoğunluğumuzun cüzdanından ayırmadığı, nakit kullanım yerine kolaylık sağlayan bir ödeme biçimidir. Kullanımının kolay olmasının yanı sıra birçok avantajlar da sağlamaktadır. Tabi her avantajın bir dezavantajı da olabileceğini unutmamak gerekir ki bu noktada kredi kartını doğru kullanmayı bilmek önem taşır.

KREDİ KARTI BİR NEVİ BORÇLANMA

Kredi kartı, alışveriş esnasında nakit harcamadığımız için özgür harcama avantajı sağlıyor gibi olsa da aslında bankanın bize verdiği bir borçtur. Nasıl ki birinden borç alınca geri ödeyeceğimizi bilerekten ihtiyacımız kadarını ve ödeme zamanını belirleyerek istiyorsak, kredi kartını da bu şekilde değerlendirmeliyiz. Harcamalarımızı yaparken ödeyebileceğimiz kadarını yapmalıyız.

Her kartın belirlenmiş olan hesap kesim tarihi bulunmaktadır. Ayın ilk haftası, ikinci, üçüncü ya da son haftası olabilir. Kartımızca belirlenmiş olan tarihi göz önünde bulundurarak en azından kesim tarihine bir hafta kala harcama yapmayı durdurursak ve bu işlem gerçekleşince alışveriş yaparsak bankaya olacak borçlanmamızı biraz daha ötelemiş olabiliriz. Bu eğer borç para ise harcamalarım aşırı olmamalı ya da olacaksa ödeyebilmeyi düşünmeliyim.

Kredi kartının sunduğu özgürlüğü abartılı rakamlardaki lüks alışverişte kullanmadan önceliği temel ihtiyaçlarımız için ayırmalıyız.

Nakit avans çekmek istediğimizde faiz oranı miktarını bilmeli ve geri ödeme konusunda bilgi sahibi olmalısınız ve ne olursa olsun bankadan borç ile borç kapatmamalıyız çünkü faiz artırımları bize ekstra yük olarak binecektir. Nakit avans borcunuzu kapatmak için ekstrenizin gelmesini beklemeyin.

AMAN DİKKAT! KARA LİSTE…

Hesap kesim tarihinden sonra oluşmuş borcunuzu uzun süreli ödeyemediğinizde ya da üst üste birkaç ay asgari ücretini ödediğinizde bankalar tarafından kara listeye girme riskiniz vardır. Bankacılık ile ilgili her türlü işlemleriniz takip edilmekte olup tarafınıza kredi notu oluşturulmaktadır. Ödeme aksaklıklarınız varsa ilerde herhangi bir kredi ya da kredi kartı ihtiyacı olması durumunda bu negatif kredi notu verilmesine sebep olacaktır.

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan Yanlışlar

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük yanlış, nakdim cebimde kalsın, karttan çekeyim fikridir. Her iki durumda da ödeme şahsınız tarafından gerçekleşecektir, sakın ha kredi kartınızın cazibesine aldanmayın. Kredi kartınızla alışveriş yapmadan ekstrenizi bir gözden geçirmekte fayda vardır.

Bir diğer yanlış ise taksitli alışveriştir. Tabi ki her taksitli alışveriş yanlış değildir, yanlış olan taksit sayısıdır. Fazla miktarda taksitli ürün almak sanki bedava alıyormuş imajı vermekte olup aslında bu markaların bir tuzağıdır.  Yüksek meblağlı alışverişi gerçekleştirememe durumuna karşı sunulan bir tekliftir. Damlaya damlaya göl olur sözünü anımsamak gerekir ki küçük küçük taksit miktarları birikince bizi baya zorlayabilir.

Amaç eğer ki nakit para taşımaktansa tek bir kart kullanımının daha pratik olması ise bunun yerine banka kartlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kredi Kartını Doğru Kullanmak için Yapılması Gerekenler

İnternet bankacılığı kullanıyor olmak kredi kartı ödemelerinizi yapabilmek ve harcamalarınızı gözlemleyebiliyor olmak açısından önemlidir. Bu sayede kartınıza özel sunulan imkanlardan erken haberdar olabilir ve bankanızın anlaşmalı olduğu markalar ile alışverişlerinizi daha uyguna gerçekleştirebilirsiniz.

Faizin işletilmemesi için borçlarınızı zamanından ödemeye gayret etmelisiniz. Bu da iyi bir müşteri potansiyeli sunup, yeni bir kart ya da kredi başvuru durumlarında geleceğinize yatırım yapmış olmayı sağlayacaktır. Kart bilgilerinizin kopyalanması riskine karşın kredi kartınızın şifresini hiç kimse ile paylaşmamalı ve özellikle alışveriş sırasında post makinesinin gözünüzün önünde olmasına dikkat etmelisiniz.

3D güvenlik uygulaması bilginiz dahilinde oluşabilecek online alışverişleri önleme açısından tercih edilmesi gereken bir uygulamadır.

– Kartınızla yaptığınız harcamaların toplam gelirlerinizi aşmamasına dikkat edin.

– Çok sayıda kartı takip etmede zorlanmamak için, 2 veya 3 kart kullanın.

– Taksitli harcamalarınızın ödemelerinin bir sonraki aya yansıyacağını unutmayın.

– Kredi kartı borcunuzu sürekli kredilendirerek ödemeyin.

– Bir karttaki borcunuzu bitirmek için, başka kartınızdan nakit avans kullanmayın.

– Kredi notunuzun düşmemesi için borcunuzun muhakkak asgari ödemesini yapın.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top