Bankacılık

EK KART NEDİR

EK KART NE İŞE YARAR?

 

Kredi kartı uzun yıllardır hemen hemen herkesin kullandığı ödeme araçlarından biri olmakla birlikte ödeme kolaylığı sağlamasından ötürü kullanımı günümüzde yaygınlaşmıştır ve buna bağlı olarak ek kart kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Taksitli ödeme ve avantajlı alışveriş gibi birçok farklı olanak sağlayan kredi kartına bağlı olan ek kartlar hakkında çoğu kişi yeterli bilgiye sahip değildir.

Ek kartın kaybolması, çalınması ve bilinçsiz kullanılması gibi durumlarda kart kullanımı belirlenen limite kadar açık kalacaktır ve uzakta olan kişiye anlık para ihtiyacını karşılayabilmek için iyi bir destektir. Başlı başına bir kredi kartı olması nedeniyle kullanımında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Ek Kart

Ek kart hali hazırda kullanılan mevcut kredi kartına ilave olarak çıkarılan ve kart sahibinin veya herhangi bir yakınının kullanımına imkan sağlayan bir ödeme aracı çeşididir. Ek kart harcamalarının limiti ana kart üzerinden sağlanmaktadır.

Ek kart aslında kredi kartı ile aynı kullanım amacına sahiptir. Nasıl şahsi kredi kartlarından internet üzerinden ve mağazalardan tek çekim veya taksitli alışveriş yapılabiliyorsa ek kart ile de bu mümkün olmaktadır. Fakat ana bir kredi kartı sahibi olmadan, ek kart çıkartmak mümkün değildir. Genellikle aile bireylerine verilecek ek kartların üzerindeki kart numarası farklıdır.

Bankalara göre değişmekle birlikte ek kart için de yıllık kart ücreti talep edilebilir ya da edilmez. Aynı şekilde bankanın kredi kartlarına sağladığı kampanyalar ek kartlar için de geçerli olabilir ya da olamaz.

 

Ek Kart Nasıl Temin Edilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi ek kart temin edebilmek için öncelikle bir kredi kartınızın bulunması gerekmektedir. Sonrasında dilerseniz bankanızı ziyaret ederek ya da buna gerek kalmadan online bankacılık aracılığıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Online banka işlemleri için bankanızın mobil uygulaması bağlantı cihazınızda (telefon, pc, laptop vs.)  bulunmalıdır ve uygulama giriş bilgilerinizi tanımlanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda web sitesi üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru aşamasında kart ayarlarına girmeli ve ek kart talebi oluşturmanız gerekmektedir. İşleminizi mobil uygulamadan veya online olarak gerçekleştirmek istemiyorsanız müşteri hizmetleri ile iletişim kurarak ek kart talebinde olduğunu belirtebilirsiniz.

Ek Kart Limiti Artırma

Ek kartların limiti ana kredi kartına bağlıdır. Yani ana kartın toplam limitinden istenen miktarda limit ek karta sağlanmaktadır. Bu miktarı belirleme işlemi kart sahibi tarafından ayarlanır. Mesela kredi kartının limiti 6.000 TL ise, ek kart limiti 2.000 TL olabilir. Bu durumda ek kart çıkarttıktan sonra ana kredi kartının limiti 4.000 TL olacaktır. Daha sonrasında kullanım durumunuza ve ihtiyaçlarınıza göre mobil uygulama üzerinden değiştirebilirsiniz.

Limiti arttırmak ya da azaltmak asıl kart sahibinin imtiyazında olduğu gibi ek kart kullanımından ortaya çıkacak borçların ödenmesi de ana kart sahibi sorumluluğundadır.

Ek Kartların Avantajları

Asıl kartın sağladığı avantajların yanı sıra bankalar ek kart başvurularını artırmak için değişik alternatifler sunabiliyorlar. Mesela ek puan, mil, tatil puanı, indirim gibi. Bazı bankaların ek kartları, ana kartlar gibi puan kazandırabilirken, bazı bankaların kartları ise çok fazla puan kazandırmamaktadır. Kazanılan bu puanlar dilenirse asıl karta da aktarılabiliyor. Bu durum  bankadan bankaya farklılık gösteren bir durumdur.

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top