Kredi

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı? 2022

Findeks kredi notu kaç olmalı ve ortalama kaç değerle kredi alınabilir? İşte bu sorunun cevabını nakit ihtiyacı olanlar merak ediyor. Bankalardaki işlemleriniz bu sistem üzerinde belirli puan aralıklarına göre değerlendirilir. 0-699 arasındaysanız çok riski gruba dahilsinizdir ve kredi kullanma ihtimaliniz yoktur Bu notu en az 1500 ve üzerine yükseltmeniz gerekmektedir. Bu oranı yakaladığınızda kredi limitiniz dahilinde kredi kullanmanız mümkün olacaktır. 

0-1100 Arası Alamaz

Kredi almak istediğinizde kredi notunuz 0-1100 arasındaysa kredi almanız mümkün değildir. Kredi kullanımı söz konusu olduğunda borçluluk oranları ve ödeme durumları dikkate alınabilir. Findeks notu düşük olanlar yükseltmek için borçlarını ödeyerek notu arttırabilirler. Ancak 1100 altındaki notlarda kredi alınması pek de mümkün değildir. 

1100-1500 Arası Değişir

Kredi notunuz bu aralıktaysa ve kredi çekebilir miyim diye merak ediyorsanız çalıştığınız bankaya göre bu durum değişir diyebiliriz. Çünkü bazı bankalar bu not aralığına kredi verirken, bazıları ise vermez. Eğer herhangi bir bankaya borcunuz varsa ve bunu ödememişseniz kredi notunuz 0 olacaktır. Hesaplanmayacak kredi notunuzu yükseltmek için borçlarınızı ödemeniz gerekecektir. Mevcut borçluluk durumu ve ödeme durumunuza göre kredi notunuzu yeniden hesaplayarak birkaç ay sonra deneyebilirsiniz. 

Kredi notu hesaplama sürecinin başarıyla sonuçlanması gerektiğinde öncelikle mevcut borçlarınızı ödemeniz, daha sonra yeniden başvuru yaparak yükselen kredi notunuzun ne kadarlık bir limit dahiline olacağını bilmeniz gerekmektedir. 

Konut Kredisi Alma Şartları

Konut kredisi almak için konutun fiyatının en fazla %90’ına kadar kredi kullanabilirsiniz. Değeri 500 bin TL’nin üzerinde olan konutlar için %80, 500 bin TL olan konutlar için bu oran %90 olarak belirlenmiştir. Onun dışında konut kredisi alma şartları şu şekilde belirlenmiştir:

  • En az %20 peşinat ödenemiz gerekiyor
  • Satın alacağınız evin iskanının olup olmadığını kontrol edin
  • Başka kredilerinizin olup olmaması çekeceğiniz kredi miktarını etkileyebilir
  • Düzenli geliriniz olduğuna dair gelir belgeniz, ek gelirleriniz ve varsa vergi levhanız
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top