Bankacılık

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT Nedir?

-EFT Elektrik fon transferinin kısaltılmışıdır. Bankalar arasında yapılan para transferleridir. Mesela siz A bankasısınız B bankasına ki bir müşterinize ya da arkadaşınıza para transferi yapmak istiyorsunuz. Bu bahsettiğimiz konuya EFT denmektedir. EFT Türkiye içerisinde bir bankadan diğer bankaya yapılan Türk lirası para gönderme işlemidir. EFT işlemlerinizi telefon bankacılığı , İnternet Bankacılığı , Mobil Bankacılık , Banka Şubeleri ve ATM ler Vasıtası ile gerçekleştirebilirsiniz. EFT işlemleri ücretleri bankalara göre değişkenlik göstermektedir.

EFT Yapabileceğiniz Saat Dilimleri Nelerdir?

EFT saatleri sabah 08:30 ile 17:00 saat dilimi arasında yapılmaktadır. Bu saat dilimleri Ticari ve bireysel müşterilerin yapacakları işlemlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Resmi tatiller öncesi yarın gün mesai de bu saat aralığı saat 12:00 da sonra ermektedir.

EFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

EFT gönderim Yapacağınız kişinin adı soyadı İBAN numarasına bilgileri yanlış girmeden gönderim yapılır. Eğer yanlış bir bilgi girersek EFT işlemi başarılı olmaz! Yeni çıkan sistemlerde EFT işlemi T.C kimlik numarasına ve cep telefonu numaralarına da yapılabilmektedir.

Havale İşlemleri Nasıl Yapılır?

Havale aynı bankalar arasında yapılan para transferi işlemlerine denir. Para göndereceğiniz vatandaşın İBAN ya da hesap bilgilerini girerek internet bankacılığı ve mobil bankacılık tan yapabilirsiniz. Havale ücretleri de banka dan bankaya farklılık gösterebilmektedir.

Havale İşlemi Yapılabilecek Saat Aralıkları Nelerdir?

Havale aynı banka hesaplarını arasında 7/24 yapılabilmektedir. Havale limitlerinizi kontrol etmekte fayda vardır eğer limit üstü işlem yapmaya çalışırsanız başarısız olursunuz.

Havale ile EFT Arasındaki Fark Nedir?

Yukarıdaki bilgilerde de belirtildiği gibi Havale aynı banka müşterileri arasında yapılan işlemlerdir.

EFT ise farklı bankalar arasında yapılan para transfer işlemleridir.

Yani kısaca özetlemek gerekirse

Havale A bankasından A bankasına yapılan para gönderme işlemidir.

EFT ise A bankasından B bankasına yapılan para gönderme işlemleridir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top