Bankacılık

İcralık ve Avukatlık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Banka borçları ya da devletin kesmiş olduğu vergi borçları nedeniyle, trafik cezaları nedeniyle kişiler icralık olabilirler hatta avukatlık durumu düşebilirler. Bu durumdan kurtulmak için kredi çekmek ya da  borç yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. Bu anlamda icralık olanlara kredi veren bankalar hangileri olduğunu avukatlık olanlara kredi verilip verilmeyeceğini bu yazımızda belirttik.

İcralık oldum kredi çekebilir miyim?

Yazımızın devamında icralık olanlara kredi veren bankalar 2021 yılına kadar avukatlık olanlara kredi veren bankalar hangileri olduğunu yazdık; Ama öncelikle icralık ve avukatlık olmak ne demektir buna bakalım.

Devletin kesmiş olduğu bir trafik cezası, harç öğrenim kredisi borcu, vergi ödemeleri, banka kredileri ya da ödenmemiş bir senet nedeniyle ilk etapta icraya verilmiş olabilirsiniz. İcraya verilmeniz durumunda vergi dairesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet yürüten bütün bankalara yazı gönderilir.

Bu yazı bankaya ulaşır uğraşılmaz bütün banka hesaplarına bloke konulur. Bırakın Kredi çekmeyi banka hesabınıza para varsa bunu bile çekemezsiniz.

Bu noktada icralık olanlara kredi verilebileceğini düşünmüyoruz; ama avukatlık durumunuzu ve icralık durumunuzu ortadan kaldırarak bankadan kredi çekebilirsiniz.

Bunun içinde vergi dairesine giderek borcunuzu ödemeniz ve bankaya giderek borcunuz ödediğinize dair makbuzu elden teslim etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde ile kredi başvurusu yapabilirsiniz

İcralık ve Avukatlık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Avukatlık oldum nasıl kredi çekebilirim?

Yukarıda icralık duruma nasıl gelineceğini ve icralıktan nasıl kurtulup nasıl yeniden Kredi çekileceğini izah ettik. Avukatlık olmak icralık olmanın aslında diğer bir ismidir. Sadece icralık olanlar belli bir süre daha yine kredilerini ödemezlerse avukat devreye girerek telefonla arayıp borcunuzu ödemenizi isteyecektir. Bu arada vergi dairesine giderek borcunuzu ödeyebilirsin Ama bu sefer avukatlık parası da karşılaşacağınız için bunu da ödemeniz gerekecektir.

Ama artık avukatlık olduysanız bu borçtan kurtulmak için yeniden kredi başvurusu yapmak istiyorsanız burada yapacağınız bazı işlemler vardır. Öncelikle sizi arayan avukatlarla gidip görüşerek Kredi notunuzu, gelir  belgenizi ve buna benzer durumlarınızı arz ederek yeni bir anlaşma yapmanız gerekmektedir.

Yapacağınız anlaşmayı avukat kabul ederse o zaman yeni bir borç yapılandırma yeni bir sözleşme imzalayacaksınız. Avukat bunu kabul etmesi durumunda hemen bankayı arayarak ilgili tüm avukatlık yani yasal takip sürecinin kaldırılmasını isteyecektir.

Bu kaldırıldıktan sonra eğer borç limitiniz ve gelir belgeniz varsa banka kredi verecektir. Bu kredi ile avukatlık olan kredi borçları ve diğer borçları kapatacaksınız.

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar

Yasal takip süreci hem avukatlık hem de icralık takip sürecinin gene anlamıdır. Yani özellikle borcu ödemediğinizde ilk aşamada icralık  olursunuz ve borcu ödememeye devam etmeniz durumunda avukatlık olmanız an meselesi olacaktı.

Bu sürecin genel olarak yasal takip süreci adı vermektedir. Bu süreçte yine kredi başvurularınız için sizi icraya veren avukatla görüşüp yeni bir sözleşme imzalamanız gerekecektir.

Ama şunu unutmayın borç yapılandırma imzaladıktan sonra yeni borcunuz ödemezseniz bu sefer banka avukatı sizi hapis cezası ile cezalandırılması için yeni bir mahkeme açacaktır. Burada sadece borç tahsilatı değil aynı zamanda hapis cezası ile karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Ondan dolayı yeni bir sözleşme imzalamadan önce mutlaka mutlaka ödeyebileceğiniz bir sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Yasal takipte iseniz bu durumdan kurtulmak için yapacağınız çalışma sonrasında yasal takibin kaldırılmasını takip eden birkaç gün içerisinde Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank’tan kredi çekerek nakit elde edebilirsiniz ve yasal takip borçlarınızı kapatabilirsiniz

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top