Kredi

Kredi Alabilmek için Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı sorusunu birçok kişi soruyor. Birçok bankanın az riski ya da riskli kişilere kredi kullandırdığı bilinirken, bazıları kredi notu yükselse bile kredi vermeyebilir. Bu yüzden ihtiyaç kredisinin, onu veren kredi kuruluşuna yapılan masrafı gerekçelendirmeye gerek kalmaksızın, serbestçe kullanılabilecek bir meblağ olması istenir.

Genel olarak,  kredinin amacı,  yeni veya kullanılmış bir araba alımı veya evin yenilenmesi, hatta mobilya alımı gibi önemli bir masraftır. Ancak son yıllarda İtalyanların finans kültürü değişti ve kredi ile satın almak alışkanlık haline geldi. Öyle ki artık seyahat, tatil, tıbbi masraflar, ameliyat gibi küçük meblağlar ve amaçlar için bile kredi talep ediliyor

Kredi Almak İçin Gerekenler

Almak için gerekli şartlara sahipseniz, bir ipotek için olabileceği gibi, bir kredi uygulamaları ve uzun süreleri gerektirmez. Kredi kurumu başvuranın  en azından kağıt üzerinde, bu tutarın belirlenen süreler içinde geri ödenebileceğini garanti eden bazı temel gereksinimleri olup olmadığını değerlendirir.

Kredi çekerken her zaman saygı duyulması gereken üç temel ilke vardır:

  • Başvuru sahibinin yaşının en az 18, en fazla 70 olması
  • Kanıtlanabilir bir gelir

Duruma bağlı olarak farklı olabilecek başka gereksinimler de vardır. Bunlardan biri kredi notu olan uygulamadır. Kelimenin tam anlamıyla kredi puanı, finansal aracıların kredilerin onaylanmasını hızlandırmasına yardımcı olan bir sistem temelinde müşterinin kredibilitesini ölçen istatistiksel bir yöntemdir.

Başvuru sahibinin kredibilitesi, geri ödeme taksiti ile başvuru sahibinin geliri arasındaki oran esas alınarak da değerlendirilir ve bu oran genellikle %30’u geçmemelidir.

Buna ek olarak, başvuru sahibinin önceki kredilerinin geri ödenmeme veya geri ödemelerinde herhangi bir gecikme olduğunda BDDK üzerinden başvuru yapılabilir.

Kredi Notuna Göre Kredi Kullanımı

Borçlunun ödeme aczine düşme riskini sınırlamak için banka veya finansal aracı, kredi sahibinden tali teminatlar da sunmasını talep edebilir. Bu, örneğin, müşterinin temerrüdü durumunda kredinin geri ödenmesinden sorumlu olan ortak yükümlü kişilerin mevcudiyeti durumudur. Sigorta kapsamı ise ihtiyaç kredisine alternatif bir başka kredi formülü için zorunlu hale geliyor. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top