Bankacılık

KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEMEYİ UNUTURSAK NE OLUR?

KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEMEYİ UNUTURSAK NE OLUR?

Kredi kartı en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden biridir. Tercih edilmesinin sebeplerinden biri kullanım kolaylığı sağlamış olması olsa da bir diğeri de nakit taşıma zorunluluğu bulundurmadan tek kart ile işlemlerin hallediliyor olmasıdır. Kart ile yapılan ödemelerde biriken borç bulunmaktadır ve her ay periyodik olarak ödenmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı Ne Zaman Kullanıma Kapanır?

-Bir yıl içerisinde 3 veya daha fazla borcun asgari miktarının bile ödenmez ise

-Üst üste 2 ay sadece asgari tutarı öderseniz

-Kredi kartına 1 aydan fazla ödeme yapılmaz ise

Bu sebeplerden dolayı kartınız ilk olarak nakit avans kullanımı engeli yer. Üst üste 3 kez ödemezseniz kartınız kapatılır. Bu durumların gerçekleşmesi bankaların imtiyazındadır. Her banka aynı kuralı uygulamayabilir.

Borcunuzdan dolayı kapatılan kredi kartını kullanabilmeniz için borcunuzu tamamen ödemeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken durum borç ödemesini yasal takibe düşmeden gerçekleştirmektir.

Kredi Kartı Yasal Takipte İse Ne Olur?

Yasal takibin başlamış olması için üst üste 90 gün ödeme yapılmamış olması gerekmektedir. 90 gün ödeme yapılmayınca banka size ek olarak 7 gün süre tanımlar. Bu süre zarfında ödeme yapmanız için son şanstır. Yapamazsanız yasal takip süreci başlar ve muhatabınız artık avukat ya da bir hukuk bürosudur.

Yasal takipte olan kartınızın borcu yasal takip masrafı, avukatlık gideri, gecikme faizleri ile artış gösterir. Kartınız yasal takibe takıldığında, borçlu olduğunuz zamanda uygulanan faizler uygulanmaya devam eder. Faiz oranları üst kurumlar tarafından belirlenir.

Kartınız yasal takibe düşmeden ek 7 gün sürede yapılandırma alternatifini değerlendirebilirsiniz. Borcunuz ek ödemeler çıkarılarak toplam borç üzerinden taksitlendirilir ve ödeme kolaylığı sağlanmış olur.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Haciz Olur Mu?

Kredi kartı borcunuzun yasal takibe düşmesi her açıdan risk oluşturur. Yasal takipte de ödeyememe durumunuzda haciz sürecine girmeniz olasıdır.

İlk olarak maaş haczi uygulanır ve aylık olarak maaşınızdan kesintilerle borcunuz kapatılmaya çalışılır. Maaşınızın en fazla dörtte biri oranında kesinti yapılabilir.

İkamet adresiniz dikkate alınır. Yaşadığınız eve size ait olan eşyalara da haciz işlemi uygulanır. Sizinle başka aile üyeleri de yaşıyorsa onların eşyalarına bu işlem uygulanamaz. Haciz işlemi uygulanmak istene eşyanın faturası ibraz edilirse ve borçluya ait olmadığı belirtilirse haciz uygulanamaz.

Bankalar bu süreçte tüm yasal haklarını değerlendirirler. Evdeki eşyaların haciz işlemlerinde bazı sınırlar vardır. Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ortak ve temel ihtiyaç olan eşyaları alamazlar. Bunun yerine evde bulunuyorsa nakit para, mücevher, ziynet eşyaları, altın, gümüş, antika ve süs eşyalar hacze tabi tutulur.

Kredi Kartı Borcunuzdan Kredi Notunuz Etkilenir mi?

Kredi kartı ödemelerini geciktirmeniz kredi kartı puanınızı negatif yönde etkileyecektir. Sadece asgari tutarı ödemenizde kredi notu için olumsuz işlemdir. Kredi kartı borcunu zamanından ödemeniz kredi notunuzu yüksek tutar.

 

 

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top