Bankacılık

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan en önemli ödeme araçlarından biri olmaktadır. Kredi kartı ister taksitli alışverişlerde olsun, isterse de tek çekim ödemeler için nakit yerine kullanılarak ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Aynı zamanda bankaların uyguladığı bazı kampanyalar puan kazandırmakta olup, bu puanları harcamaya dönüştürmek mümkündür. Fakat genellikle talep edilen harcama limiti bankalar tarafından karşılanmadığı için, bazı vatandaşlar kredi kartlarını istedikleri gibi kullanamayabiliyorlar.

Kredi Kartı Limitini Etkileyen En Önemli Unsurlar

Kredi kartı başvurusunda vermiş olduğunuz bilgiler limiti belirleme aşamasında değerlendirilmektedir. Birçok gerçek beyan bulunmaktadır ve hepsi çok önemlidir. Limit belirlemek için ise en etkili olsan gelir düzeyinize ait bilgidir. Kredi kartı limitleri müşterinin aylık gelir düzeyi baz alınarak belirlenmektedir. Buna göre aylık geliriniz düşük ise, kredi kartı limitinizin yüksek olması beklenemez.

Kredi kartı limitinin oluşturulmasında dikkat edilen bir diğer unsur ise kredi notudur. Kredi notunun genelde kredi başvurularında gerekli olduğu sanılır ama kredi kartı limiti belirlenmesinde de yeri önemlidir. Kredi notu belirlenmesinde dikkat edilen noktalar bireyin harcama ve ödeme alışkanlıklarıdır. Bu sebeple daha önce kredi borcunu geciktirmiş olan veya kredi kartı borçlarını zamanında ödememiş olan bireyler kredi kartı almakta zorlanabilir. Kredi kartı başvuruları onaylanmayabilir, onaylansa bile, limiti düşük tutulacaktır.

Kredi Kartı Limitinin Alt ve Üst Sınırı

Kredi kartı limitinin belirlenmesinde gelir düzeyinin ve kredi notunun önemini belirtmiştik. Kredi kartınızın limiti bu değerlendirmeler esas alınarak belirlenecektir. Her vatandaşın kazanç durumu farklı olduğundan aylık gelir düzeyi de farklıdır. Bu sebeple kredi kartı limitinin minimum ya da maksimum ne kadar olacağını net bir şekilde ifade etmek zordur. Kredi kartı limitini yükseltmek zor olsa da düşürmek oldukça kolaydır. Kredi kartı limitinizi bankanız ile irtibata geçerek ya da internet bankacılığından talep oluşturarak aylık gelir düzeyinizden çok daha azı olacak şekilde değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olur?

Kredi karşı başvurusunda bankanın belirleyeceği limit, ilk sene için aylık gelirin en fazla iki katıdır. Bu hesaba göre 4.000 TL maaşı olan bir kişi aylık 8.000 TL harcama yapabilir. Fakat bu durum sonraki senelerde değişmektedir. İlk yıl kullanımdan sonra kredi kartı limiti bireyin maaşının en fazla 4 katı olacak şekilde güncellenebilmektedir. Gelir düzeyi her sene değişeceğinden, kredi kartı limiti de buna bağlı olarak değişim gösterecektir.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top