Bankacılık

Kredi Kartı Yıllık Kart Ücreti Ücretini Geri İade Alma Nasıl Yapılır!!!

Kredi kartı kullanımıyla ilgili herkesi ilgilendiren bu konu için şartlar belirlendi. Müşteriler bu şekilde bankaya şikayetlerini bildirdiği için çözüm yoluna gidildi. Çünkü günümüzde şartlarında çoğunluk kredi kartı kullanıyor. Kredi kartının sağladığı oldukça çok imkanlar var biliyorsunuz ki; taksit yapmak, bankanın sunmuş olduğu çeşitli kampanyalar ve alternatifli avantajlar sebebiyle kredi kartı tercih edebiliyorlar.

Kredi kartı kullanıcılarının en fazla şikayeti ise kredi kartı yıllık kart ücreti . Kredi kartı kullanım ücretleri bankaların kart kullanımı sebebi ile kullanıcılarında her yıl tahsil etmiş olduğu ücrettir. Yapılan araştırmalara istinaden müşterilerin en şikayet etmiş olduğu mevzu kart yılık ücretleri ve iadesinde yaşanan anlaşmazlıklardır. Şimdi kredi kartından kesilen ücretlerle ilgili belirli bazı işinize yarayacak bilgileri anlatabiliriz.

-En başta yasalarda açıklandığı gibi ücretsiz kart zorunlu ibarenin yer alması sonucunda yıllık kartı ücretlerine karsı kendi haklarınızı arayabilirsiniz. Günümüz şartlarında bankalara göre değişkenlik gösteren kart ücretleri 150-250 arasında değişmektedir. başta yapacağınız bir dilekçe veyahut e-mail yoluyla şikayetinizi tüketici başvuru merkezine iletmeniz gerekir çünkü kredi kartları bankanın kişiye sunduğu tek bir kart olduğu için ücretsiz olması ve kart iadesi ödenmemesi gerektiği herkes tarafından savunuluyor. Yazılı talebe karşın hala ücretsiz kart sunulmuyorsa Gümrük ve tecim Bakanlığına başvurarak ceza alınması için talepte bulunabiliyorsunuz. Bunun yanında vatandaş dört beş bankaya başvuru yapıp ücretsiz kart istemesi ve hala buna benzer cevaplar alması durumunda rekabet kuruluna gidip itirazda bulunabilir.

Diğer bir çözüm ise e-devlet sitesi üzerinden hakem heyetlerine başvurunuzu yapıp itiraz edebilirsiniz.

Bu kurumun kaymakamlıkla bağlantılı olarak çalışan bir heyet olduğu için işlemieriniz daha hızı ilerleyecektir.

Yukarıda belirtilenleri yapmak için en başta e-devlet e üye olmamız gerekiyor.

E-devlet üzerinden gerekli belgeleriniz ile çok rahat bir şekilde şikayetinizi yerine getirebilirsiniz.

En son çözüm yolumuz ise bankalar birliği hakem heyetidir.

Bu işlemde yine E-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Buradan da Türkiye bankalar birliği bireysel müşteri hakem heyetine müracaat yapabiliyorsunuz.

Bu şikayetlerinizi işleme almak için banka tarafından kredi kartınızdan çekilen ücretin dekontunu göstererek  yapmanız gerekiyor.

Sonuç olarak da tahmini olarak 30 gün içerisinde size E-mail  yolu ile ulaşarak alınan ücreti geri iade edecekerdir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top