Bankacılık

KREDİ KARTININ ÜZERİNDEKİ RAKAMLAR NE İFADE EDER?

KREDİ KARTININ ÜZERİNDEKİ RAKAMLAR NE İFADE EDER?

Gerek kullanım kolaylığından gerekse taşıma pratikliğinden dolayı herkes hayatına bir şekilde kredi kartını dahil etmek durumundadır. Kısa bir bakışla üstünde bulunan numaraların neyi belirttiğini bilebiliriz ama birçoğumuz muhtemelen detaylarını bilmiyoruzdur.

KREDİ KARTI NUMARASI

Kredi kartı numarası kartın ön yüzünde bulunan 16 adet numaralardan oluşan bölümü ifade eder. Kart numarasının ilk rakamı 4 ile başlıyorsa kartın ödeme sistemi Visa dır, 5 ile başlıyorsa kartın ödeme sistemi Mastercard tır.

Kartın ilk 6 hanesi Bank Identification Number olarak bilinip, kartın hangi banka tarafından verildiğini gösterir.

Visa kartları = 4xxx xx

Mastercard kartları = 51xx xx – 55xx xx

Discover kartları = 6011xx, 644x xx, 65xx xx

Amex kartları = 34xx xx, 37xx xx       Amex kartları 15 haneden oluşur. 3. ve 4. rakamlar kartın tipini (kişisel veya ticari) ve para birimini, 5-11. sayı dizisi hesap numarasını, 12-13-14. rakamlar o hesap içindeki hesap numarasını, 15. rakam ise  check digit olarak adlandırılan kredi kartının geçerli olup olmadığının kontrol edilmesine olanak sağlayan kontrol sayısını belirtir. Bu durumda ilk 6 haneden sonrası sadece kişiye ait olan ve banka tarafından belirlenmiş hesap numarasını göstermektedir.

SON KULLANMA TARİHİ

Kredi kartının ön yüzünde 16 haneli kart numarasının altında bulunan 4 haneli kısımdır. Örnek verecek olursak 05/24 olarak gördüğümüzde Mayıs 2024 e kadar kartın kullanılabilir durumda olduğunu anlayabiliriz.

**Kredi kartının ön yüzünde numaralar haricinde kart sahibinin ad soyad bilgisi verilmektedir.

GÜVENLİK KODU (SECURITY CODE)

Kartın arka yüzünde bulunan, online işlemlerle yapılan ödemelerde güvenliği sağlamak için istenen numaradır. Kart tipine göre değişik isimlendirilir.

Card Validation Code (CVC): Mastercard kartlarda bulunan koddur.

Card Validation Value (CVV): Visa kartlarda bulunan koddur.

Card Identification Number (CID): American Express (Amex) kartlarında bulunan güvenlik kodudur.

Hepsi aynı amacı taşır ama ödeme araçlarına göre değişik isimlendirilmiştir.

**Kredi kartınızı kaybettiğinizde ya da herhangi bir sebeple yenilenmesi için başvuruda bulunduğunuzda eski kartınızın tamamen kullanımını önlemek amaçlı yeni kartınızın numarası da yeni olacaktır. Aynı kart numaralarına sahip olmanız güvenlik açısından doğru olmayacaktır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top