Kredi

Kredi Kayıt Bürosu Nedir ?

KREDİ KAYIT BÜROSU

Yüksek meblağ gerektiren araç alım işlemleri ya da gayrimenkul yatırımlarında, kişiler ödemelerini tek seferde yapamayabiliyorlar. Bu durumda nakit ihtiyaçlarını karşılamak için birilerinden borç almak ya da kişiler ile muhatap olmadan kredi çekmek isteyebiliyorlar. Kredi çekmek düşünüldüğü kadar kolay bir işlem değildir. Bazı prosedürler gerektirir. Kişinin kredi hakkı kazanabilmesi için kredi onayı çıkması gerekmektedir. Kredi notunuz yüksek olur ise kolay bir şekilde onay çıkar. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenir.

Kredi Kayıt Bürosu, Dokuz banka tarafından 11 Nisan 1995’ te kurulmuştur.

– Akbank                                       -Deniz Bank

-Garanti                                        -Halk Bank

-İş Bankası                                     -Şeker Bank

_Vakıf Bank                                   -Yapı Kredi

-Ziraat Bankası

Amacı bankalar arasındaki her türlü bilgiyi sağlamaktır. Bankalar bu sayede hem mevcuttaki hem de ileride gelecek müşterilerinin geçmişteki ekonomik alışkanlıklarını gözden geçirmektedir.

Kredi kayıt bürosu, Bankalara müşterilerin geçmiş dönemlerdeki borçları, yaptıkları ödemeler, güncel borç durumları, yapmış oldukları kredi başvurusu veya onayı gibi birçok konuda bilgi vermektedir. Aynı zamanda bütün bu bilgileri toplayarak bilgiyi sağladıkları bireyler hakkında bütün bankalarda geçerliliği olan bir puan belirlemektedirler.

Kredi ile ilgili herhangi bir başvuruda bankalar ilk olarak kredi kayıt bürosu verilerinden yararlanmaktadır. Kişinin önceki ödeme alışkanlıklarını ve kredi notunu öğrenebilmektedirler bu sayede banka müşterisi hakkında bilgilenmiş olur ve işlemlerinin sonraki sürecine buna göre karar vermektedir.

Kredi Kayıt Bürosu Raporu Nedir ?

Aynı zamanda buna Kredi risk raporu da denmektedir. Kredi kayıt bürosu raporu şahıs ya da şirketlerin mevcut zamana kadar olan tüm mali değerlerinin bulunduğu bir belgedir. Bu raporda mevcut ve geçmiş borçların yanında tüm bankalardaki kredi kartı bilgileri ödenmiş ya da ödenmemiş borçlara ait bilgiler kredi notunun değişimi ve Türkiye ortalaması ile karşılaştırmalı hali ve borçların geçmiş ödeme durumları gibi veriler bulunmaktadır. Ayrıca kredi notuna da yer verilir. Kredi almak isteyen kişi ya da şirketlerin kredi notunun onay görecek seviye de bulunması önemlidir.

Kredi Kayıt Bürosu Puanı Nasıl Yükseltilir ?

Kredi Kayıt Bürosu kredi notunu belirlerken kredi taksitlerinin geri ödemesindeki ödeme alışkanlıklarını ve birçok işlemi göz önünde bulundurur. Genellikle son 5 yıl içinde kullanılan kredi detaylarını inceler. Kredi borçlarını düzenli ödemeye çalışmak mümkün ise erken ödeme yapmak kredi notu belirleme aşamasında pozitif bir etki yaratacaktır. Bu sayede riskiniz azalacak ve puanınız yüksek seviyelere ulaşacaktır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top