Kredi

KREDİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

KREDİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Kredi kullanımı maddi geliri yeterli olmayan her insanın hayatında ihtiyaç duyacağı bir durumdur. Kredi çekmek borçlanmak demektir. Yüz yüze görüştüğü şahıslara karşı borçlu olmak istemeyen bir kişi bankaya borçlu olmayı tercih edebilir.

Kredi çekerken hem kendi tarafınızı hem banka tarafını düşünerek planlama yapılması uygun olacaktır. Banka belli koşullara karşın size kredi verir ve ödeme planınızı düzenler.

Kredi öncesinde bütçenizi ayarlayın: Daha önceden hiç kredi çekmediyseniz başkalarının görüşlerini alabilirsiniz. Bu şekilde kendi bütçe planını yapar ve bilinçli bir şekilde hareket ederek sonradan zorluk yaşamazsınız.

-Kredi yanında önerilen farklı ürünler hakkında bilgi edinin: Bazı bankalar size fazla detay vermez ve farklı ürünler de sunar. Bunlardan haberdar olmamanız hoşunuza gitmeyebilir bu sebeple dikkatli olmalısınız.

-Kredi miktarı ve vade süresini belirleyin: Geleceğinizi düşünerek adımınızı atın. İhtiyaçlarınız doğrultusunda ve ödeyebilme durumunuzu göz önünde bulundurarak başvuruda bulunun.

-Kredi kullanabilme durumunuzu kontrol edin: Bankaya başvurmadan önce tarafınıza kredi çıkıp çıkmayacağını kredi notunuzu öğrenerek belirleyebilirsiniz. Bu şekilde son anda hayal kırıklığı yaşamazsınız.

-Piyasa araştırması yapın: Başvurabileceğiniz bankaları listeleyin. Bizzat şubeye giderek ya da daha pratik olarak internet sitelerinden kredilerle ilgili bilgi edinin. Faiz oranı en düşük olanı ve vadesi size en uygun olanı seçebilirsiniz.

-Faiz oranı ve toplam maliyet oranlarını kontrol edin: Çekilen kredinin ödemesi faiziyle olacaktır ancak sadece faiz ödemesi değil farklı masraflar da vardır. Bu yüzden sadece aylık faiz oranına değil ayrıca maliyetlerle birlikte oluşan orana bakın.

-Kredi masrafları konusunda bilgi edinin: Kredi kullanırken ödemek zorunda kaldığınız masrafları bilmek sizin en doğal hakkınızdır. Kredi çeşitlerine göre değişiklik gösterse de genelde komisyon, dosya masrafı ve sigorta primleri bulunmaktadır. Ödeyeceğiniz ek masraflar hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

-Sözleşmeyi inceleyin: Toplumumuzda birçok evrak imzalanırken uzunca, sayfalar dolusu maddeler okunmadan imza atılabilmektedir. Siz kredi sözleşmelerini imzaladığınızı sanıyorken, kredi kartı, banka kartı, banka hesabı gibi farklı ürünler için de imzalar alınabilmektedir. Müşteriler genelde bu durumdan şikayetçi olduğundan dikkatli olmak sizin yararınızadır.

-Elinizde bulunan kredi ile ilgili belgeleri saklamayı önemseyin: Bankadan tarafınıza verilen evrakları, ödemeniz bitene kadar ve bankadan bittiğine dair yazı alana kadar muhakkak saklayın. Herhangi bir sorun karşısında belgeler kanıt niteliğinde olacaktır. Banka size ödeme planı ve kredi sözleşmenizin bir örneğini vermesi gerekmektedir, vermezse isteyin ve anlaştığınız gibi olup olmadığını kontrol edin. Kafanıza takılanları anında sorun ve netleştirmeden son işlemi yapmayın.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top