Kredi Notu

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Türkiye’de bankalar en kolay kredi notu yüksek olanlara kredi vermektedir. Kredi notu yüksek olmayan kişiler genellikle çok zor durumda kaldıklarını kredi çekebilmek ev bu sorunu çözebilmek için kredi notunun yükseltilmesi hedeflerler. Peki kredi notu nasıl yükseltilebilir? Kredi notumu nasıl yükseltebilirim? Bunlara cevap aradık.

Bankalar kredi notunu nasıl oluşturur?

Kredi notu yükseltme teknikleri ne bakmadan önce kredi notunu aslında kolay bir şekilde ve en kısa sürede nasıl alır yükselteceğini anlamak ve bu bunu çok güzel bir şekilde uygulayabilmek için kredi notunu nasıl oluştuğunu, yani bankalar kredi notu neye göre oluşturduğunu öğrenmek gerekiyor. Aşağıda bankaların neyi direkt kredi notu oluşturduğunu ve kredi notunun nasıl oluştuğunu açıkladık.

Değerli okuyucularımız kredi notu şu yapılan işlemler neticesinde oluşturulmaktadır: bunlar:

  • Kullanılan kredilerin sıklığı ve ödeme düzeni
  • kredi kartı borçlarını zamanında ödenmesi
  • bankadan çekilen nakit avans kredilerin taksitlerin zamanında ödenmesi
  • bankada açılan banka hesaplarının sayısı ve bu bak hesaplarının kullanım sıklığı
  • bankaya verilen otomatik ödeme talimatları banka hesabına gelen nakit ödemeler
  • gönderilen paralar ve banka hesaplarının başka hesaplara gönderilen nakit paralar

bu tüm sizin findeks kredi notunuzun oluşmasını ve yükselmesi veya düşmesinin sağlanmaktadır. Bu saydığımız işlemlerde olumlu adımı attığımızda kredi notu nasıl yükselir ama olumsuz durumlarda düşer peki kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu kısa sürede nasıl yükseltilir

Kredi notunuz düşükse de Kredi notunuzu kısa bir sürede yükseltebilirsiniz. Kredi taksitlerinizi zamanında ödemeniz notunu kısa sürede yükseltilmesinin en önemli adımı olacaktır. Üst üste Kredi borçlarımızı taksitlerini ve kredi kartı borçlarınızı taksitlerin zamanında yatırmanız gerekmektedir.

Eksi hesabınız yani bakiyeniz varsa bunu hemen artı hesabı çevirmeniz gerekmektedir. Diğer bir altın tavsiye geliyor efendim:  başka hesaptan yani yabancı bir banka hesabından kendi hesabınıza her hafta her ay düzenli bir şekilde nakit para gönderilmesini sağlayan. Bu parayı banka hesabınıza belli bir süre tutun ve daha sonra hesabınıza para gönderen kişiye elden ödeme yaparak böyle bir sirkülasyon sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde birkaç hesapta kendi hesabınıza nakit akış sağlayınız. Bu bankanın nezdinde sizin için çok güzel bir algı oluşturacaktır. Yani bu kişiye bir para akışı geldiğinde düşünerek sizin Kredi notunuzu yükseltmeye çalışacaklardır.

Bankaya otomatik ödeme talimatı veriniz

Bankalar en çok kendilerine sadık ve kendiyle çok fazla işlemi hangi işlemin sevmektedir. Bu da sizin kredi notunu yükselmesine olanak verecek. Bankaya elektrik, su, telefon, internet gibi faturası otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu bankaya daha fazla işlem yapmanızı sağlayacak için banka tarafından sizin için bir kredi notu yükseltme yolu olarak bir tercih olacaktır.

Kredi notumu yükseltmek için neler yapmalıyım?

Yazımızın bu sol kısmında hızlı bir şekilde yani 1 ay gibi kısa bir sürede veya 3 ay gibi bir sürede kredi puanı nasıl yükseltebileceğiniz özet şeklinde gösteriyorum.

Öncelikle kredi kartı borçlarınızı lütfen ödeyiniz. Günü gelmemiş borç nasıl bahsetmiyorum, sadece günü gelmiş taksitlerini zamanımızda ödeyiniz. Kredi kartı, ihtiyaç kredisi, konut kredisi borçlarını zamanında ödenirse. Banka hesabınıza eksi hesaplarınızı mutlaka mutlaka bunu artıya çevirin.

Banka hesabınıza tanımlı otomatik ödeme talimatlarınız olsun. Kredi kartınızı aktif olarak kullanmaya devam ediniz Kredi kartınızı küçük çıkaracaklar yaparak her gün sık sık kullanmaya çalışınız.  Örneğin, alışverişlerinizde giyimde petrol alışverişlerinizde kredi kartı ve banka kartınızla kullanan ama ödemelerinizin zamanında yapın.

Bankaya şunu gösterin: hem harcama yaparım hem de ödemelerimi zamanında yaparım.  Bu da sizin Kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayacaktır. Kredi notunuzun hızlı bir şekilde yükselmesine imkan verecek olan bu davranışlarınızı hemen başlatırsanız eminim bir ay içerisinde veya en geç 3 ay içerisinde Kredi notunuz yükselmiş olacaktır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top