Bankacılık

Kredibilite Nedir ?

Kredibilite Nedir ?

Banka işlemlerini çok kullanmamıza rağmen sektöre ait duyduğumuz ama anlamını bilmediğimiz bir çok terim bulunmaktadır. Örneğin Kredibilite gibi. Kredibilite finansal kuruluşların şahıslara belli miktarlarda borç verme durumunu ifade eden terimdir. Genellikle insanların nakit paraya ihtiyaç duymaları durumunda karşılarına çıkan yöntemdir. Kredibilite bir derecelendirme sistemidir.

Bankacılıkta Kredibilite

Nakit ihtiyacı olması durumunda finansal kuruluşlar için ilk akla gelen bir bankaya başvurma ve kredi çekmektir. Başvuru onayı için kredibilite gibi kavramlar önem taşımaktadır. Bireysel ya da kurumsal bankaların kredi işleminde ilk göze alınan detay kişi ya da kurumun kredibilitesidir.

Bankalar İçin Kredibilitenin Önemi

Bankalar kredi onayı verir iken şahıs ya da kurumun bu krediyi geri ödeyeceğinden emin olması gerekir. Bunun için geçmiş hakkında detaylı araştırmanızı yaparlar ve bunun sonucuna göre kredi kullanıp ya da kullanmayacağınıza karar verirler. Eğer sonuç düşük çıkar ise bankada kredi verme olasılığını düşürecektir. Çünkü bankalar bu riski gelende almak istemezler. Kredibilitesi yüksek olan kullandıkları krediyi geri ödeyebilecek olanlara vermeyi tercih ederler.

Bankalar Bir Kişinin Kredibilitesini Nasıl Anlar ?

Bankalar kredi kullandırmadan önce müşteri hakkında kredi kayıt bürosu tarafından tutulan ve müşterinin geçmişte kullandığı kredi ödeme detayları ile ilgili verileri gösteren ortak bir veri bankası üzerinden müşteri hakkında istihbarat yapar. Müşterinin tüm bu kredi detayları kredi kayıt bürosu altından kurulmuş olan findeks tarafından hesaplanır bu hesaplama ile müşterinin kredibilitesi olup olmadığı ortaya çıkar. Findeks notu yüksek ise kredibiliteniz o kadar yüksektir. Bankaların öncelikli olarak kredi vermek istediği müşteriler findeks notu yüksek olan müşterilerdir.

Kredibilite Nasıl Arttırılır ?

Çalıştığınız sektör, Çalıştığınız süre , Aylık ortalama geliriniz ve geçmişte kullanmış olduğunuz ya da halen aktif olan kredilerinizin ödemelerini zamanında ödemeniz size kredi puanı kazandırmaktadır. Düzenli ödeme yapıyor olsanız bile gelirinize oranla fazla borcunuz olması riski arttıran bir faktör olduğundan kredibiliteniz için negatif etki gösterecektir. Bu sebep ile kredibiliteniz ve findeks notunuzun yüksek olabilmesi için ödeme alışkanlığınızı belli bir düzeyde tutmanız gerekir. Bu sayede notunuzu yükseltebilirsiniz.

Ayrıca kayıt dışı işlemlerden uzak durmak sık ikamet değişikliliği yapmamakta riski azaltacaktır.

Findeks’ te Kredi Notu

Beş findeks notu bulunmaktadır.

  • 0 ile 699 puan arası çok riskli gruptadır.
  • 700 ile 1099 puan arası orta riskli gruptadır.
  • 1100 ile 1499 puan arası az riskli gruptadır.
  • 1500 ile 1699 puan arası iyi gruptadır
  • 1700 ile 1900 puan arası çok iyi gruptadır.

Kredibilitenizi engelleyecek bir durum söz konusu olmaması için ödeme gücünüze ve ihtiyaçlarınıza göre harcama yapmalısınız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top