Kredi

NAKİT AVANSI NE KADAR BİLİYORUZ?

Nakit avans, bankaların müşterilere nakit sağlayabilmeleri amacıyla sunduğu kredili bir üründür. Nakit avans için bankada bir hesabınızın ve kredi kartınızın bulunması gerekmektedir. Bu sistem sayesinde hesabınızda para bulunmasa bile banka size kolaylık sağlamaktadır.

NAKİT AVANS NEDİR?

Nakit avans, kısa vadeli bir kredi çeşididir. Nakit avans ile çekebileceğiniz tutar kart limitiniz, bankanın uyguladığı kampanyalar ve kredi notunuzla doğru orantılıdır. Kısa bir süre içerisinde bankaların ATM sinden ve online bankacılıkta temin edebilme olanağı sağlar. Bu da bir şekilde borçlanma durumu olduğundan ödemeleri aylık olarak kredi kartı hesap özetine yansımaktadır.

TAKSİTLİ NAKİT AVANS NEDİR?

Bankaların kredi kartı müşterilerine sunduğu taksitli bir kredi türüdür. Kredi kartından krediyle borç alınma işlemidir. Taksitli avans çekiminde sunulan taksit imkanları bankalara göre değişiklik göstermektedir.

Nakit avanstan farkı ödeme sürecidir. Nakit avansta alınan borca günlük faiz işleniyorken, taksitli nakit avansta aylık faiz işlenmektedir. Taksitli nakit avansı istediğiniz vadede ödeyebilirsiniz. Ödeme süresi daha uzun bir zaman olduğundan dolayı taksitli nakit avans daha avantajlı olabilir.

NAKİT AVANS NASIL TEMİN EDİLİR?

Nakit avans çekebilmek için bankaların kredi kartına tahsis ettiği kredi limiti veya vadesiz hesaba tanımladığı Kredili Mevduat Hesabı limiti dahilinde kredi kartından ya da KMH hesabından nakit para çekerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi çekmekten farklı olmakla beraber taksitli ödeme seçeneği kredi kullanmış hissi doğurur lakin kredi çekerken oluşabilecek onay alamama, krediyi kullanamama gibi olumsuz durumlar nakit avansta söz konusu değildir.

Kredi kartından nakit avans çekimi durumunda peşin ya da taksitli nakit avans seçenekleri sunulmaktadır. Müşteriler, çekecekleri nakit avansta kullanım süresi ve geri ödeme koşullarına uygun olarak peşin ya da taksitli nakit avans seçeneklerinden birisini seçebilmektedir. Bazı bankalarda Kredili Mevduat Hesabından da taksitli nakit avans seçeneği bulunmaktadır. Bankalar nakit avans çekiminden işlem ücreti alırken, taksitli nakit avans çekiminden işlem ücreti almaz.

NAKİT AVANS LİMİTİ NEDİR?

Bankanız tarafından belirlenen kredi kartınızdan çekebileceğiniz en üst nakit avans tutarıdır. Genelde bankalar kredi kartınızın mevcut limitinizin tamamını ya da yakın miktarını nakit avans limitiniz olarak belirler. Bu sebeple nakit avans limiti kredi kartınızın kullanılabilir limitiyle sınırlıdır. Taksitli nakit avans çekiminde çekilebilecek minimum nakit avans tutarı ile maksimum nakit avans tutarları her banka için farklıdır. Alt limit olarak 50 TL ile 500 TL arasında verilebilirken, üst limit 30.000 TL’ye kadar verilebilmektedir. Fakat günlük para çekme limiti ATM de sınırlı olduğu için yüksek meblağ çekimlerini banka şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz.

NAKİT AVANS FAİZİ NE KADARDIR?

Nakit avans faizi, bankaların çekilen nakit avans tutarı için akdi faiz oranı üzerinden aldığı faiz miktarıdır. Akdi faiz oranı, bankaların nakit avans, taksitli nakit avans ve kredi kartı borç bakiyesine uygulayabileceği azami aylık faiz oranı olmakta olup, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her üç ayda bir ilan edilir.

İlaveten bankalar peşin olarak yapılan nakit avans çekimlerinden nakit avans çekim işlem ücreti adı altında bir ücret talep etmektedir. Bu ücret bankadan bankaya göre değişiklik göstermekte olup nakit avans çekim ücreti olarak çekilen tutar üzerinden %3 ile %4 arasında faiz ve 3 ile 10 TL arasında değişen bir sabit ücret almaktadırlar.

Aynı zamanda tüm nakit avans çekimi işlemlerinde faiz tutarı üzerinden %5 Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ve %15 Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) olmak üzere %20 oranında ek vergi alınmaktadır.

NAKİT AVANS HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Nakit avans ve taksitli nakit avans hesaplaması çekilecek nakit avans tutarı ve bu tutar üzerine işlenecek faiz oranının karşılığı ve kullanım ücreti toplamı alınarak yapılabilmektedir. Çekeceğiniz bankadan yardım alarak hesaplamayı yapabilirsiniz. Aşağıda belirteceğim şekilde de bilgi edinmiş olabilirsiniz.

Nakit Avans Çekme Maliyeti

Nakit Avans Çekim Faizi = Nakit Avans Tutarı x Aylık Akdi Faiz Oranı/ Kullanılan Gün Sayısı

Banka Sigorta Muamele Vergisi: %5 = Faiz Tutarı x BSMV

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu: %15 = Faiz Tutarı x KKDF

Nakit Avans Çekim Ücreti = Nakit Avans Tutarı x Nakit Çekim Ücreti % + 10 TL

NAKİT AVANS BORCU NASIL ÖDENİR?

Nakit avans borcu normal şartlarda kredi kartı borcu öder gibi yapılır. Nakit para çektikten sonraki dönemde ekstreye yansıtılır.

Faiz indirimlerinden faydalanmak için dilediğinizde vadesinden önce ödeyebilirsiniz.

 

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top