Bankacılık

OTOMATİK ÖDEME TALİMATI NASIL VERİLİR

OTOMATİK ÖDEME TALİMATI

Otomatik ödeme hizmetini hesabınızın bulunduğu banka aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra daimî olarak ödenmesi gereken her türlü işlem için otomatik ödeme gerçekleştirip faturamı ödedim mi ödemedim mi düşüncesinden kurtulabilirsiniz.

OTOMATİK ÖDEME TALİMATI NEDİR?

Otomatik ödeme talimatı düzenli fatura ödemelerinin otomatik olarak yapılmasını sağlayan bir bankacılık hizmetidir. Bu hizmet vadesiz mevduat hesabı ya da kredi kartından sağlanabilir. Tabi bu iki ödeme aracının da limitinin yeterli olması gerekmektedir. Otomatik ödeme talimatı vererek her zaman ödemelerinizi takip etmenize gerek kalmaz. Ödemelerinizi aksatmadan her ay düzenli olarak ödemeyi gerçekleştirmiş olursunuz. Her ay gelebilecek su, elektrik gibi faturalar ya da kredi borcu, kira ödemesi gibi giderleriniz için otomatik ödeme gerçekleştirebilir ve böylece zamanında ödediğinizden oluşabilecek problemlerinde önüne geçmiş olursunuz.

OTOMATİK ÖDEME TALİMATI NASIL VERİLİR?

Otomatik ödeme talimatınızı banka ile iletişime gerek kalmadan mobil uygulamalar üzerinden verebilirsiniz. Çok kısa sürecek işlem ile talimatı gerçekleştirmiş olur, fatura ödemeleriniz için özel olarak zaman ayırma durumunuz gerekmez.

Otomatik ödeme talimatlarını bankanızın mobil uygulamasından, internet bankacılığından, müşteri hizmetleri ile telefon bankacılığından ya da şubeye giderek verebilirsiniz.

Her bankanın işleyişi farklıdır. Online olarak işleminizi gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız gerekli bilgileri kaydederek talimat verebilirsiniz. Bankaların otomatik ödeme talimatı verilerek sunduğu birtakım kampanyalar bulunmaktadır. Bunları da değerlendirebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatı verilen faturaların ödemesi son ödeme tarihinde yapılır. Kira gibi diğer ödemeleriniz için ödeme tarihini siz belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz tarih tatil gününe denk geldiğinde işlem bir sonraki iş gününde otomatikman gerçekleşir.

OTOMATİK ÖDEME TALİMATI NASIL İPTAL EDİLİR?

Otomatik ödeme talimatı verirken uyguladığınız yolu iptal etmek istediğinizde de uygulayabilirsiniz. Çok kısa sürede iptal işlemi gerçekleşebilir. İptal ettiğiniz faturanız düzenli olarak gelmeye devam edecekse takip etmeyi unutmayın. Aynı anda birden fazla ödemeniz için otomatik ödeme talimatı verdiğinizde iptal ederken hepsini iptal etmeniz gerekmez. İstediğinizi iptal edebilirsiniz.

OTOMATİK ÖDEME TALİMATININ AVANTAJLARI NEDİR?

Zaman tasarrufu oluşturur.

-Faturalarınızı ödemeyi unutma gibi bir durum söz konusu olmaz.

-Gelirinizin ne kadarının faturalara ve ödemelere gittiğiniz hesabınızdan görebilirsiniz.

-Çalışıyorsanız ve mesai saatleri içerisinde ödeme yapmanız gerekeceğinden işinizden izin almanız gerekmez.

-Hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı gibi masraflardan kurtulabilirsiniz.

-Kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top