Bankacılık

Senet Bozan Bankalar ve Yerler

Senet bozan bankalar ve senet bozan yerler mevcuttur. Bu yerlerin temel çalışma prensibi şudur: elinizde mevcut günü gelmemiş senet varsa bunları belli bir komisyon karşılığında bankalardan bozdurabiliyorsunuz. Bankaların senet bozma komisyonları ve faktöringlerin senet komisyonları farklılık göstermektedir. 2020 yılına ait senet bozan bankalar ve bankaların komisyon oranlarını bu yazımızda belirttik.

Bankalar senet bozar mı ?

Bankaların en çok yaptığı ticari işlemlerin bir tanesi senet bozmaktır. Senet kırdırma işlemi yapan bankalar belli bir komisyon karşılığında gerçek olan yani riskli grupta olmayan senetleri paraya çevirebilir. Birçok kişi bunu senet bozdurma veya çek senet kırdırma işlemi olarak bilir. Zaten senetle çeklerle tabii ki burada bozdurma işlemine tabi tutulmaktadır. Ama özel ile alacaklı kişiler günü gelmemiş olan senetlerini banka paraya çevirir.

Bankalarda gidip de senet bozdurma işlemi yapmak isteyenler herhangi bir belge ödemeye gerek yok sadece kimlik bilgilerini ve elindeki Senedi götürerek bankadan aynı gün içerisinde parasını alabilirler. Sadece bazı küçük banka şubeleri çok yüksek meblağlı olan senet ödemelerinin birkaç gün erteleyebilirler. Bunun haricinde aynı gün içerisinde tahsil edilebilir.

Senet bozma komisyon oranları 2021

Senet bozdurma komisyon oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ziraat Bankası yüzde 10 civarında, Halk Bankası yüzde 12 civarı, Yapı Kredi 100 de 10 civarı, iş Bankası yüzde 15 civarı,  Garanti Bankası yüzde 15 civarında sert bozma işlemleri yapmaktadır

Değerli okuyucularımız, senet bozma komisyonları aslında kesin olarak liste halinde yayınlanmaz. Sadece şöyle bir durum vardır:

senedin vadesi çok uzunsa komisyonları  artmaktadır. Senet hazırlayan kişi yani ödeme yapacak olan kişi riskliyse yine senet komisyon oranı artmaktadır. Yani senedi komisyon oranlarını belirleyen iki önemli faktör vardır: bunlar ödeme günün uzunluğu ve senedi hazırlayan yani ödeme yapacak olan kişinin risk durumudur.  İki durum olumsuza kayıyorsa komisyon yüksek olur ama daha iyimser bir tablo karşınızda ise komisyon oranı  biraz daha düşük olabilir.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top