Bankacılık

Senet kırdırma bozdurma senet komisyonları ve bozan bankalar

Senet; ticari alışverişlerde nakit para yerine hazırlanan evraklardır. Tahsilat günleri senet üzerinde yazılır; ama tahsilat beklemeden erkenden senet bozdurma işlemi yapmak isteyenler için bazı bankalar, faktöring firmalar, kuyumcular ya da değişik esnaflar senet bozma yapabilmektedir. Bu yazımızda senet kırdırma ya da senet bozdurma 2021 hakkında detaylı bilgiler verdik.

2021 yılı içerisinde senet bozma oranları senetlerin tahsilat gününe ve senet sahiplenen risk durumuna göre değişkenlik göstermektedir. %5 ile 120 arasında bozma komisyon oranlarıyla değişkenlik göstermektedir.

Senet kırdırma işlemi nasıl yapılır nereye başvuru yapılır?

Elinizde size ait olan ve örneğin 5 ay sonrasına veya 6 ay sonrası hazırlanmış bir senet var diyelim. Bu senedi erkenden sıcak paraya keş parayı çevirmeniz mümkündür. Keş paraya çevirmek için ya kuyumculara başvuru yapacaksınız ya da faktoring firmaları giderek senet kırdırma işlemi yapacaksınız.

Eğer tanıdık kuyumcu varsa ya da bilindik esnafa varsa daha küçük komisyonlara senet kırabilirsiniz; Ama tanıdık yoksa o zaman mecburen faktoring firmaları giderek senet bozdurma işlemi yapmanız gerekmektedir. Senedin üzerinde yazan rakamın üzerinde ne kadar komisyon uygulandıysa bu rakam kesilir ve geri kalan para elden ya da banka hesabına yatırılmak suretiyle verilir.

Örnek vermek gerekirse; örneğin 50.000 TL yazıyorsa ve tahsilat günde 6 ay sonra ise o zaman yüzde onluk bir komisyon için 5.000 TL kesinti yapılacaktır ve sizlere 45.000 TL para teslim edecektir. Bazı tefeciler,  kuyumcular ya da diğer esnaflar %30’lara kadar sizden komisyon talep edebilirler o kişilere kesinlikle alışveriş yapmayınız ve senetlerinizi teslim etmeyiniz.

Senet bozan bankalar var mıdır?

Senet bozma işlemi yapan diğer bir kurum olan bankalar ön plana çıkmaktadır. Bankalar, kuyumcu ve faktörü firmalara göre biraz daha uygun yani düşük oranlarla senet bozdurma işlemi yapmaktadırlar.

Senet bozan bankaların şartlarına baktığımızda kişinin en azından kredi sicili düzgün olması ve senet tahsilatını da bir yılı aşmamış olması gerekmektedir. Bu oranlara sahip kişiler Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Denizbank, iş Bankası, Halk Bankası, VakıfBank, Türkiye ekonomi Bankası bankalarına başvuru yaparak ellerindeki senetleri bozdurma işlem yaptırabilirler.

Kuyumcular senet bozar mı?

Resmi olmayan kurumlar arasında kuyumcular da senet bozdurma işlemleri yapabilmektedir. Senedi  hazırlayan kişi eğer gerçekten çok sağlamsa ve senedin karşılıksız çıkmaması yani senedin ödenmemesi söz konusu değilse burada parası olan kuyumcular senedi satın alabilirler.

Vadesi çok uzun değilse ve senet sahibi çok sıkıştıysan nakit paraya o zaman kuyumcu esnafı ve evrakları elden teslim alarak gerekli ödemelerine elden nakit yapabilir ya da bunun karşılığında altın satışı yapabilir.

İstanbul senet bozdurma 2021

Senetle alışverişlerin yoğun olduğu illerden bir tanesi İstanbul olduğu için birçok kişi ellerindeki günü gelmeyen senetleri de hemen nakit paraya çevirmek isteyebilmektedir. İstanbul içerisinde kuyumcular, Kapalıçarşı esnafları, ikrazat firmaları, faktoring firmaları senet bozdurma işlemlerini 2021 yılı boyunca devam ettirmektedir.

Özellikle faktöring firmalar içerisinde Şirinoğlu faktoring firmaları bozma işlemi yaparken komisyon oranları olarak vadesine ve seneti hazırlayan kişinin risk endeksine bakarak karar verirler. İstanbul içinde tanıdık kuyumcular olması durumunda en fazla %10 komisyonla senetleri kırdırmaya da bozdurma işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top