Kredi

Senetle Kredi Veren Bankalar ve Yerler

Kendisine Kredi çıkmayan kişiler acil paraya ihtiyaç duyduklarında bir diğer para bulma yöntemi olarak senetle kredi çekme yöntemini başvuru yaparlar. Bu noktada senetle kredi veren bankalar olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda Ziraat Bankası senetle avans kredi adı altında bir kredi vermektedir.

Bu banka haricinde birkaç tane daha banka senet ile kredi çıkartmaktadır. Bunun haricinde senetle para veren kişiler ve senet karşılığı kredi veren bankalar bunlar yeni yöntemlerle ihtiyaç sahibi olanlara nakit anlamında destek çıkmaktadır.

Ziraat Bankası senet karşılığı avans kredi başvurusu

Özellikle ticari faaliyetlerde bulunan kişiler Ziraat bankasından senetle kredi çekebilmektedir. Bu kredinin çekilebilmesi için Ziraat bankasından avans nakit kredi başvurusunun yapılması gerekmektedir. Ziraat bankası’na ticari ünvan da başvuru yapan kişilere Ziraat Bankası tarafından 5 bin TL’den 20 bin TL’ye kadar artık kişinin kredi limitine göre bir kredi limiti açılmaktadır. Bu Kredi limitini aynı zamanda avans kredi hesabı olarak tanımlandığı için kişi istediği zaman buradan istediği kadar para çekebilmek denir.

Ticari sonuçta olmayıp özel kişiler bu kredi almak istediklerinde maalesef Ziraat Bankası tarafından bu kişilere Kredi verilmiyor sadece ticari ünvan ve ticari müşterilere senetle kredi verilir.

Senetle kredi veren şahıslar

Bankalar haricinde senetle kredi veren yerler vardır. Türkiye’de uzun yıllardır bu işi yapan kurumsal firmalar bulunmaktadır. Özellikle faktoring dediğimiz kurumsal firmalar senetle kredi çıkartmaktadır. Bunların haricinde aynı zamanda senetle kredi veren şahıslar ve kişiler de bulunmaktadır. Senetle kredi veren kişiler özellikle yasal olmayan yolları tercih ettiklerini tahmin ettiğimiz için bu kişilerden pek fazla söz etmek istemiyoruz ama yine de yasal olmayan bu kişilerin izle senetle ben seni de borç verdiğini biliyoruz. Faizde Türkiye şartlarında borç vermek aslında kanun dışı olduğu için bu kişilerden borç para almak yerine daha çok farklı kurumlardan borç para alabilirsiniz.

Senetle kredi veren para veren faktöringler

Faktöring kurumlar direk senetle kredi vermez. Bunlar kendilerine günü gelmemiş senet ya da çek gibi değerli evrakları getiren kişilere çek ve senet üzerinde yazan miktar kadar para ödemesi yaparlar. Örneğin senet üzerinde 50.000 TL yazıyorsa faktörü kurum bu 50.000 TL içerisinde kendi komisyonunda keserek kalan parayı tamamını tek seferde senet sahibine ödemeyi yapar.

Daha sonra senedim günü geldiği zaman da alacağını sene sahibinden zamanında tahsil eder. Birçok kişi faktörü kurumların direkt senede Kredi verdiğini düşünerek onları başvuru yapar; ama kesinlikle faktörü kurumlar direkt şahıslara senetle kredi vermiyor bunun yerine çek yada senet ve buna benzer faturalı faturalı evraklarınız varsa günü gelmemiş ödemesi varsa bu evrakların onları faktörü kurumları teslim edersiniz ve onlar da sizlere bu fatura senet ve para miktarı kadar sizlere ödeme yaparlar.

Önemli bir uyarı: senetle kredi almanın 1 yöntemi de mevcut elimizde varsa ödemesi gelmemiş senedi bozdurma yöntemidir. Bunun için bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Senet bozan bankalar

Bankalar her ne kadar direk senetle kredi vermese de elinizdeki günü gelmemiş senetleri bozabilirler. Bunun için herhangi bir şekilde ticari unvana sahip olmanız şartı aranmıyor. Sadece elinizde gerçek sahte olmayan bir senet olması ve günün gelmemiş olması yeterli olacaktır. Günü gelmeyen senedi bu çek de olabilir bankaya vermeniz durumunda banka sizlere senet üzerindeki para miktarı kadar bir ödeme yapacaktın.

Sadece burada senet üzerine bir komisyon olacaktır siz de. Komisyonun miktarı senedin vade gününe göre ve senede imzalayan yani asıl ödeme yapacak olan kişinin risk durumuna göre bir konuşma kesecekler. Rızkı kişi değilse ve senet vadesi çok uzun değilse komisyon oranı da en fazla %5 veya %10 civarında olacağını tahmin ediyoruz.

Senet bozan bankalar arasında yapı Kredi Bankası Garanti Bankası Ziraat Bankası iş Bankası Halk Bankası VakıfBank Finansbank Akbank Türkiye ekonomi Bankası ve diğer bütün bankaların sayabiliriz. Bankalar şu aralar senet işleme çok artması nedeniyle senet bozma işlemlerine ağırlık vermiş görünüyorlar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top