Kredi Notu

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar 2022

Sicili bozuk olan kişiler hükümet tarafından çıkarılan bazı kanunlar dayanak gösterilerek bazı durumlarda kredi çekebilmektedir. Normal şartlarda bankalar bu kişilere kredi vermez; ama varlık fonunun devreye girmesinden bu yana birçok yeni karar resmi gazetede çıkmış ve bu karara göre de özel ve kamu bankaları sicili bozuk olanlara kredi vermeye başlamıştır. Kara listeye girenlere kredi veren bankaların şartlarını ve nasıl başvuru yapılacağını bu yazımızda inceledik.

Kara Listeye Kredi Çıkar Mı?

Türkiye’de şöyle bir algı vardır:  Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar olmadığı ve bu bankalara başvuru yapılamayacağına dair yanlış bir algı vardır. Ama bu yazımızı okuduktan sonra sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların hangileri olduğunu ve bu bankalar nasıl başvuru yapılabileceğini diğer tüm detayları öğrenmiş olacaksınız.

Ayrıca bu yazımızda icralık olanlara kredi veren bankalar, avukatlık olanlara kredi veren bankalar ve yasal takibe girmiş olanlara kredi veren bankalar hangileri olduğunu 2020 yılı itibariyle nasıl başvuru yapılacağına başvuru şartları hakkında detayları yine ele aldık.

Kara listeye girenlere kredi verilir mi?

Kara liste kredi verilir mi sorusunu bundan 6 sene önce sorulmuş olsaydı kesinlikle %100 olarak Kredi verilmeyeceğini söyleyebilecektik. Bundan 3 sene önce Türkiye Büyük millet meclisi tarafından çıkarılan bir sicil affı kanunu kapsamında artık kara listeye gelmiş onlara Kredi verilebileceğini söyleyebiliriz. Banka yine her şeye rağmen bu sicil affı kapsamına rağmen Kredi vermeyebilir burada bankadan yazılı Bir talip istenebilir yani banka neden Kredi vermiyor şeklinde yazılı bir cevap almanız etmektedir.

Aldığınız cevapta eğer gerçekten bozuk olmasının yanı sıra gelir bölgemizin olmazsa ve bankalarda bulunan tüm kredilerinde nedeniyle borçlanma limitiniz doldurmuş olmanız yazıyorsa o zaman yapacak bir şey yoktur

Ama borçlanma limitinizi henüz doldurmadıysanız ve aylık sabit bir işiniz bir geliriniz varsa o zaman bankanın size kredi vermesi gerekmektedir. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’na dilekçe ile başvuru yaparak para istediğin bankalar kredi verme şeklinde bir şikayette bulunabilirsiniz. Ama genel itibariyle eğer geliriniz varsa teminat gösterebiliyorsanız kefil de sunabiliyorsanız ve mümkünse eviniz, arsanızı ipotek gösterebiliyorsanız ve son şart olarak Kredi limitiniz henüz dolu değilse o zaman kara listeye girmiş olsanız bile bankalar tarafından size Kredi verilebileceğini ifade edebiliriz.

Kara Listeye Girenlere Kredi Veren Bankalar 2021

Kredi kara listeye giren kişiler aşağıdaki bankalara başvuru yaptıklarında daha kolay kredi çekebilirler. Hızlı ve kolay kredi çekmek için kara listeye kredi çıkartan bankaları tercih etmek daha doğru olacaktır.

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar Listesi

Ak Bank

Garanti Bankası

Halk Bankası

Vakıf Bank

Ziraat Bankası

Yapı Kredi Bankası

TEB

İŞ Bankası

ING Bank

Bu bankalar kara listede olanlara daha hızlı ve daha kolay kredi verebilmektedir.

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar 2021

Bozuk Sicile Kredi 2021

Bozuk sicile kredi veren bankalar hangileri sorusuna yukarıda tek tek yanıt verdik. Peki nasıl bir başvuru yapılırsa bu bankalar sicili bozuk olanlara daha kolay kredi verecektir. Bunun için kefil şartı istenmektedir. Bozuk sicile kredi çıkması için en önemli şart kişinin bir kefil bulmasıdır. Eğer kefil yeterli gelmezse bu sefer ipotek gösterilmelidir. Kefilin memur olması daha kolay kredi çıkmasını sağlayacaktır.

İcralık olanlara kredi veren bankalar 2021

İcralık olmak ve avukatlık olmak genel olarak aynı şeyleri ifade etmektedir. Burada icralık olmanız avukatlık olmanız sizin kredi çekmenize engel değildir.  Şöyle bir durum söz konusuysa, çok yüksek bir kredi borcu nedeniyle avukata düşmüşseniz ve bundan dolayı avukat size icraya vermişse burada bir yasal takip süreci başladığı için bankadan yeni bir kredi çıkamayacaklar.

Ama icralık duruma düşmesine neden olan kredi borcunuz ya da diğer vergi borçlarını  gün içerisinde ödeyebilecek ve kapatabilecek durumdaysanız hemen onu ödeyiniz ve borçlardan kurtulun. Borçlardan kurtulmanız durumunda artık banka hesaplarınız açılacağı için kredi çekebilir duruma geleceksiniz.

Ama borçlarınızı ödemezseniz örneğin,  500 TL’lik bir borç nedeniyle de olsa halen borçlu durumdaysanız banka hesaplarına haciz geleceği için  tekrar yeni bir kredi çekmeniz de imkansız duruma gelecektir. Burada yapacağınız şey şudur: önce vergi dairesine giderek icralık borcunuz kapatacaksınız ve avukatı gerekli bilgileri verip icranın kaldırılması talebinde bulunacaksanız. Bunu yapmanız durumunda Ziraat Bankası, Halk Bankası, VakıfBank, iş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, burgan bank, şeker Bankası, teb, Yapı Kredi gibi bütün bankalarda çok kolay bir şekilde aynı gün içerisinde kredi çekebilirsiniz

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top