Kredi

Taşıt Kredisi Kullanım Güncel 2022

 

Taşıt kredisi kullanma şartları birey tarafınca satışta olan ve bayi çıkışlı olmayan bireysel verilen kredilerdir. Bu kredilerden bazı firmalar da yararlanabilmektedirler. Fakat genellikle istek olanı ise bireysel araç kredisidir. Araç kredisi almak için ilk başta kredi şartlarını araştırmak gerekmektedir. İkinci el araç kredisi almak isteyen bireyler, bankalar üzerinden sıfır ya da ikinci el taşıt kredi başvurusu yapabilirler.

Taşıt kredisi en fazlaca vade sayısı 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Aracın değeri 100 Bin TL’yi geçmesi durumunda 100 bin TL’nin altındaki kısım için %70, üstündeki kısım için %50 olarak hesaplanmaktadır.

Taşıt kredisinde en yüksek vade sayısı kaç olmaktadır? Bankalar içinde vade sayısında değişiklik olmakta mıdır. Faiz oranları neye bakılarak belirlenmektedir? Taşıt kredisini kaç ay taksitlendirebilirim tarzında sorular son günlerde çok sorulmaya başladı. Biz de bu yazının içinde taşıt kredisi en çok vade oranını açıklayacağız. Taşıt kredilerinde en yüksek vade oranı (taksit sayısı) 48 ay olarak verilmektedir. Doğrusu 48 ay taksite kadar taşıt kredisi kullanımınız öngörülmüştür.

Taşıt Kredisi İçin Arabanın Yaş Sınırı Var mıdır?

Genellikle 5 yaşına kadar araçlara bankalar taşıt kredisi vermektedir. Bazı bankaların özel opsiyonları olabilmektedir mesela Garanti BBVA gibi. Taşıt kredilerinde yaş sınırı 9 yaşına kadar kabul edilmektedir. Koç Finans ise 10 yaşına kadar taşıt kredisi vermektedir. Deniz bank, Ziraat, Vakıfbank, Halkbank, TEB gibi bankaların taşıt kredisi için araçlarda 5 yaş sınırı uyguladığı bilinmekte olup, yüz yüze görüşüp bilgi almakta fayda vardır.

Bazı bankalar  15 yaşa kadar bile araç kredisi verebildiklerini söylemektedirler. Fakat taşıt kredilerinde arabanın yaşı düştükçe, kredide de ona göre az çıkmaktadır. Bunun sebebi arabaların yaşı eskidikçe, kasko değerlerinin de düşmesinden dolayıdır. Taşıt kredisinin en olumsuz yönü ise eski araçlara kredi çıkmamasıdır.

Taşıt kredisi alma şartları nelerdir ?

Kredi çekecek bireyler 18 yaşını tamamlamış olmalıdırlar.

Kredi çekecek kişinin maaş bordrosu gibi düzenli gelirini gösteren belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

Araç kredisi için taşıta çıkan ücretin kalan miktarı peşin olarak verilmesi gerekmektedir. Her araç modelinin yıllara göre belli kasko değeri olmaktadır. 100 Bin TL’ye kadar kasko değeri olan araçlara %70 kredi kullanımı öngörülmektedir.

Taşıt kredisi için gerekli evraklar 

-Nüfus Cüzdanı

-Gelir durumunu gösteren belge

-Maaş bordrosu

-Serbest çalışansanız vergi levhanız

-Emeklilerde iseniz hesap cüzdanınız

-Alacak olacağınız aracın ruhsat fotokopisi

Taşıt kredisi çekmek isterseniz en az 3 aylık sigortalı bir işte faal çalışmanız gerekmektedir. Bankalara göre  istenilen belgeler değişiklik gösterebileceği gibi, genellikle yukarıda belirtilmiş evraklar iş görmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top